Baltijas PSO kopīgi izveidojuši Baltijas tirgus informācijas platformu

Tirgus

Latvijas pārvades sistēmas operators (PSO) AS "Augstsprieguma tīkls" kopīgi ar pārējiem Baltijas valstu PSO – Lietuvas "Litgrid" un Igaunijas ""Elering" izstrādājis Baltijas tirgus datu publicēšanas risinājumu "Baltijas tirgus informācijas platforma" jeb "Baltic Transparecy Dashbord". Platforma uzsāka darbu 2021. gada 2. jūnijā.

Jaunā, modernizētā Baltijas tirgus informācijas platforma aizstās esošo Baltijas tirgus datu publicēšanas risinājumu "Baltic CoBA Balancing Dashboard". Lai pāreja uz jauno platformu būtu pēc iespējas ērtāka, esošais risinājums vēl būs pieejams līdz šā gada 15. augustam, bet pēc tam datu publicēšana tajā tiks pārtraukta, un tīmekļa vietne tiks slēgta.

Pārvades operatoriem jaunais risinājums dod iespēju sniegt tirgus dalībniekiem datus par Baltijas tirgu un nodrošināt ne tikai esošo datu publicēšanas prasību izpildi, ko paredz Baltijas balansēšanas tirgus noteikumi, bet arī ļaus paplašināt publicējamās informācijas klāstu, papildinot publicēto informāciju ar aizvien jauniem ziņojumiem, skatiem un iespējām kombinēt dažādas datu kopas. Ar jauno risinājumu nepieciešamās izmaiņas un papildinājumus saistībā ar tirgus datu publicēšanu iespējams veikt daudz ātrāk un izmaksu ziņā efektīvāk. Izstrādes stadijā jau pievienoti iepriekš tikai ENTSO-E tirgus informācijas platformā publicētie dati par nepieejamo solījumu apjomu, kā arī informācija par Baltijas mFRR standarta produkta un Baltijas ER mFRR produkta aktivizāciju apjomu un Baltijas ER mFRR produkta cenas.

No iepriekšējā risinājuma migrēti vēsturiskie dati, nodrošinot arī to pieejamību tirgus dalībniekiem.

Jaunais risinājums tika veidots, ņemot vērā arī nepieciešamību sagatavoties plānotajai balansēšanas tirgus perioda pārejai uz 15 minūšu periodu līdz ar Baltijas balansēšanas tirgus integrāciju ar Eiropas mFRR balansēšanas platformu MARI un plānotajai nebalansa norēķinu perioda pārejai Baltijā no 60 minūtēm uz 15 minūtēm, kas gaidāma 2025. gada sākumā.

Jaunā Baltijas tirgus informācijas platforma tirgus dalībniekiem nodrošina jau ierasto funkcionalitāti, tai skaitā nodrošinot datu attēlošanu gan tabulu, gan grafiskā veidā, datu eksportēšanu tieši no platformas, kā arī caur lietojumprogrammas saskarni (API). Risinājuma funkcionalitāte ļauj nodrošināt tirgus dalībniekiem modernu un ergonomisku lietotnes saskarni – tā ir veidota līdzīga iepriekšējam risinājumam, taču ieviestas arī jaunas iespējas un uzlabojumi, kas ļauj ērtāk lejupielādēt vairākas datu kopas vienlaicīgi, ērtāk izvēlēties nepieciešamo datu atlasīšanas periodu pēc platformā definētajiem laika periodiem vai specifisku laika periodu, kā arī izmainīt datu attēlošanas laika zonu. Platformā būs pieejamas divas papildus sadaļas, kas saturēs lietotājiem noderīgu aktuālo informāciju. Ziņojumu sadaļā būs pieejama informācija par tīmekļa vietnes darbību un paredzamajiem pārtraukumiem, vietnes uzlabojumu veikšanai, bet jaunāko ziņu sadaļā tiks publicēta informācija par jaunumiem un izmaiņām Baltijas pārvades sistēmas operatoru tirgus datu publicēšanā.

Saite uz Baltijas tirgus informācijas platformu: https://baltic.transparency-dashboard.eu/