Vēja postījumi nav radījuši traucējumus pārvaldes tīkla darbā

Ziņas

Spēcīgais vējš, kas pirmdien brāzās pāri Latvijai, būtiski skarot valsts centrālo daļu un piejūras reģionus, izraisījis bojājumus astoņās AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) pārvaldes līnijās, pārsvarā iegāžot tajās nolauztus kokus. Neviens no šiem gadījumiem nav iespaidojis pārvades tīkla klientu apgādi ar elektroenerģiju, jo notika automātiska sistēmas pārslēgšanās uz rezerves līnijām.

Būtiskākos bojājums pirmdien izraisīja vējā krītoši koki – tā pārvaldes līnijā no Jelgavas uz Bausku tika iegāzts 30 metrus augsts osis, līnijā no Rīgas uz Olaini tika iegāzta 25 metrus augsta egle, kas nolūzusi 7 metrus no zemes, pārvades līnijā no Rīgas TEC-1 uz Ropažiem iegāzta 26 metrus augsta priede, savukārt pārvades līniju no Brocēniem uz Grobiņu bojāja 3 metru augstumā nolauztā 26 metrus augsta egle. Rīgā divu līniju atslēgšanos izraisījis no kāda jumta norauts metāla gabals, kuru vējš bija ienesis apakšstacijas teritorijā un izraisījis īssavienojumu. Jau pirmdienas vakarā septiņi no astoņiem bojājumiem tika operatīvi novērsti, bet vienas līnijas remontam būs nepieciešams nedaudz ilgāks laiks.

"Šosezon izpalika ikgadējās rudens vētras, kam gatavojamies īpaši un kas ir pārbaudījumus gan pārvades tīklam, gan arī mūsu speciālistiem, toties daba ar vienu no spēcīgākajām vētrām pēdējo piecpadsmit gadu laikā deva par sevi zināt janvārī. Kā parasti, arī šoreiz, izvērtējot meteoroloģiskās prognozes, mobilizējām papildus resursus iespējamo avāriju novēršanai. Konstatētos bojājumus operatīvi novērsām, un, pateicoties sazarotajai tīkla struktūrai, pārvades tīkla klientus bojājumi neietekmēja, jo notika automātiska pārslēgšanās uz rezervējošajām līnijām", plašāk par darbiem vētras laikā stāsta AST valdes loceklis Imants Zviedris.

Tuvāko dienu laikā plānots pabeigt visu līniju apsekošanu reģionos, kur vēja postījumi bija vislielākie, jo pieredze rāda, ka arī gadījumos, kad nav konstatēti gaisvadu līniju atslēgumi, vētru laikā koki tiek aizlauzti un tādējādi rodas potenciāls apdraudējums.

Latvijā ir vairāk nekā 5600 km gaisvadu līniju, liela daļa no tām ir izbūvēta purvos un mežos. Katru gadu AST apseko pārvades līnijas un izzāģē bīstamos kokus. Pēdējā desmitgadē izbūvētajām līnijām, salīdzinot ar senāk būvētajām līnijām, koku apdraudējums ir minimāls, jo to balsti ir augstāki, līdz ar to iespējamība, ka krītošs koks var ietekmēt pārvades tīkla darbu ir samazināts līdz minimumam.