Septembrī Latvijā saražoti 97% no valstī patērētās elektroenerģijas

Tirgus

saldo_sept.pngSeptembrī Latvijā saražoti 97% no patērētā elektroenerģijas daudzuma. Būtiskākais ražošanas pieaugums apjoma ziņā ir lielajās termoelektrostacijās (TEC), kur tas palielinājies par 74% attiecībā pret pērno septembri un par 7% attiecībā pret augustu, tādējādi TEC septembrī ģenerēti 70% no visa valstī saražotās elektroenerģijas apjoma, liecina Latvijas elektroenerģijas pārvades sistēmas operatora AS "Augstsprieguma tīkls" sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats.

Septembrī vērojams 12% ražošanas kritums Daugavas hidroelektrostacijās (HES), tomēr attiecībā pret pērno septembri tiek uzrādīts 43% pieaugums. 117% ražošanas pieaugums attiecībā pret augustu ir vēja elektrostacijās, par 5% augusi ražošana mazajās koģenerācijas stacijās un par 29% mazajās HES, ar biomasu saražots par 19% vairāk elektroenerģijas, savukārt biogāzes devums Latvijas kopējā elektroenerģijas bilancē septembrī attiecībā pret augustu ir samazinājies par 3%.

Kopumā septembrī saražotas 552 799 megavatstundas (MWh) elektroenerģijas, savukārt patēriņš bija 570 275 MWh. Tādējādi septembrī Latvijas elektroenerģijas patēriņš, izmantojot vietējos elektroenerģijas ražošanas avotus, tika nosegts 97% apmērā, kas ir otrais augstākais rādītājs aizvadīto 12 mēnešu laikā – augstāks tas bija tikai šā gada martā, kad saražoti 105% no valstī nepieciešamās elektroenerģijas.

Ņemot vērā pieaugošo interesi par iespēju iesaistīties balansēšanas tirgū, operatīvi palienot vai samazinot ražošanas apjomus, jaunākajā apskatā ir iekļauta informācija ne tikai par balansēšanas elektroenerģijas cenām, bet arī tirgū veiktajiem darījumu apjomiem. Baltijas balansēšanas tirgus ik stundas solījumu apjoms no Baltijas reģiona regulēšanas pakalpojumu sniedzējiem septembrī vidēji sastādīja 263 MW (regulēšanai uz noslodzi) un 245 MW (regulēšanai uz atslodzi). Salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, solījumu apjoms palielinājās par 10 % solījumiem uz noslodzi un par 3 % solījumiem uz atslodzi. Kopējais balansēšanai aktivizētās elektroenerģijas apjoms septembrī sasniedz 30,64 GWh, kas ir par 1% vairāk kā augustā.

Jaunākais AST sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats un tā arhīvs kopš 2015. gada ir pieejams AST interneta vietnē http://www.ast.lv/lv/electricity-market-review