Septembrī krītas elektroenerģijas ražošanas apjoms un patēriņš

Tirgus

Septembrī Latvijā saražotas elektroenerģijas daudzums samazinājies par 14%, salīdzinot ar augustu, bet, salīdzinot ar pagājušā gada septembri, vērojams kritums par 39%. Kopumā vietējie Latvijas elektroenerģijas avoti saražoja 339 738 megavatstundas (MWh) elektroenerģijas. Latvijas elektroenerģijas patēriņš septembrī bija  564 711 MWh un, salīdzinājumā ar augustu un pagājušā gada septembri, tas ir samazinājies par nepilnu procentu, liecina Latvijas elektroenerģijas pārvades sistēmas operatora AS "Augstsprieguma tīkls" sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats.

 

Ražošanas apjoms septembrī bija otrs zemākais šajā gadā – vēl zemāks bija tikai jūlijā, kad tika saražotas 261 538 MWh elektroenerģijas. Tādējādi septembrī Latvijas elektroenerģijas patēriņš ar vietējiem ražošanas avotiem tika nosegts par 60%, kas, salīdzinājumā ar pagājušā gada septembri, ir par 36 procentpunktiem mazāk, bet kopumā gada laikā no pagājušā gada oktobra Latvijā saražoti 82% no nepieciešamās elektroenerģijas.

Septembrī būtisks saražotās elektroenerģijas apjoma kritums vērojams lielajās termoelektrocentrālēs: par 41% mazāk nekā augustā un par 63% mazāk nekā 2019. gada septembrī. Septembrī vērojams ražošanas apjomu pieaugums Daugavas hidroelektrostacijās (HES) - salīdzinot ar augustu, pieaugums ir 47%, un, salīdzinot ar 2019. gada septembri – 44%. Septembrī, attiecībā pret augustu, vērojams 168% pieaugums vēja elektrostacijās, mazo koģenerācijas staciju apjoms audzis par 10%, ar biomasu saražotais sarucis par 6%, biogāzes apjoms mazinājies par 2%, bet mazo HES ražošanas apjoms pieaudzis par 36%.

Septembrī palielinājās no Eiropas un samazinājās no trešajām valstīm importētās elektroenerģijas apjoms: no Eiropas tika importētas  722 268 MWh elektroenerģijas, kas ir ir par 12% vairāk nekā augustā un par 24% vairāk nekā pagājušā gada septembrī, savukārt no trešajām valstīm tika importētas 452 277 MWh, kas ir par 5% mazāk nekā augustā un par 19% mazāk nekā 2019. gada septembrī.

 

Jaunākais AST sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats un tā arhīvs kopš 2015. gada ir pieejams AST interneta vietnē http://www.ast.lv/lv/electricity-market-review