Saules elektrostacijās septembrī saražots 2,6 reizes vairāk nekā pirms gada
Septembrī Latvijā saražotas 292 gigavatstundas (GWh) elektroenerģijas, kas ir par 3% vairāk nekā 2023. gada septembrī, bet par 8% mazāk nekā augustā. Septembrī vēl joprojām aktīvi strādāja saules elektrostacijas, saražojot 54,6 GWh jeb 18,7% no visas tīklā nodotās elektroenerģijas, kas ir 2,6 reizes vairāk nekā pirms gada, bet par 17% mazāk nekā augustā, liecina Latvijas pārvades sistēmas operatora AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats.
Septembrī attiecībā pret augustu rudens vētru ietekmē būtiskākais pieaugums par 11% ir vēja ģenerācijai, kamēr citu atjaunīgo elektrostaciju ražošanas apjomi samazinājušies. Pamazām uzsākoties apkures sezonai, koģenerācija kļūst izdevīgāka, kā rezultātā septembrī Latvijā dabasgāzes elektrostaciju saražotās elektroenerģijas apjoms attiecībā pret augustu palielinājās līdz 138 GWh. Tas veido gandrīz pusi jeb 47% no kopējā Latvijas elektrotīklā nodotā elektroenerģijas apjoma, un, salīdzinot ar augustu, šis apjoms pieaudzis par 33%.
Kopumā septembrī 55,4% no valstij nepieciešamās elektroenerģijas tika nodrošināti ar vietējo ģenerāciju, no kaimiņvalstīm importētas 235 GWh elektroenerģijas, kas ir par 2,2% vairāk nekā augustā.
Baltijas valstīs saražotās elektroenerģijas apjoms septembrī, salīdzinot ar augustu, pieauga par 1% un sasniedza 1 266 GWh. Ģenerācija pieauga tikai Igaunijā, kur elektroenerģijas ražošana palielinājās par 16%, sasniedzot 373 GWh. Tikmēr kopējais elektroenerģijas patēriņš Baltijas valstīs samazinājās par 3%, sasniedzot 1 990 GWh. Latvijā septembrī patēriņš samazinājās līdz 527 GWh jeb par 4%.
Jau ziņots, ka 2024. gada septembrī vidējā elektroenerģijas cena Latvijas tirdzniecības apgabalā samazinājās līdz 84,09 EUR par megavatstundu (EUR/MWh), kas ir par 21% mazāk nekā augustā un attiecībā pret 2023. gada septembri cena ir par 28% zemāka. Cenu samazinājumu izraisīja iespēja importēt lētāku elektroenerģiju uz Baltiju no Somijas līdz ar starpsavienojuma "Estlink-2" darbības atjaunošanu pēc tā remonta – tā septembrī no Somijas importēts par 71% vairāk nekā augustā, bet kopējais elektroenerģijas imports uz Baltijas valstīm salīdzinājumā ar augustu pieauga par 4,4%.
Septembrī no Baltijas starpsavienotajām valstīm cena pieauga Somijā, sasniedzot 56,02 EUR/MWh, Zviedrijā bija zemākais cenu līmenis – 27,01 EUR/MWh, savukārt augstākā vidējā elektroenerģijas cena tika reģistrēta Polijā – 95,08 EUR/MWh. Mēneša vidējās cenas samazinājumu Baltijā un pieaugumu Somijā izraisīja Somijas - Igaunijas starpsavienojuma Estlink-2 darbības atjaunošana. Tā rezultātā palielinājās starpvalstu pārvades jauda un cenas atsevišķas stundās izlīdzinājās. Tāpat kopējais cenu līmenis samazinājās rudens vētru ietekmē, kad septembra beigās dažas dienas būtiski augstāka bija vēja elektrostaciju izstrāde, kas nodrošināja zemas cenas.
AST sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats un apskata arhīvs kopš 2015. gada ir pieejams AST interneta vietnē https://www.ast.lv/lv/electricity-market-review.