Palu dēļ janvārī četrkāršojas elektroenerģijas ražošana Daugavas HES

Tirgus

Janvāri palu dēļ vairāk nekā četras reizes ir pieaugusi elektroenerģijas ražošana Daugavas HES, bet kopējais saražotās elektroenerģijas apjoms Latvijā attiecībā pret decembri pieaudzis par 44% - saražotas 919 gigavatstundas (GWh) elektroenerģijas, kas ir augstākais rādītājs kopā 2017. gada marta. Janvārī elektroenerģijas vidējā mēneša cena pirmo reizi kopš 2021. gada augusta ir paslīdējusi zem 100 EUR/MWh atzīmes, liecina Latvijas pārvades sistēmas operatora AS "Augstsprieguma tīkls" sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats.

Janvārī Latvijas elektroenerģijas patēriņš bija 645 GWh, kas ir par 2% mazāk nekā decembrī un par 5% mazāk nekā pirms gada. Tādējādi Latvijas patēriņš ar vietējo ģenerāciju tika nosegts 143% apmērā un pāri palikušās 274 GWh tika eksportētas uz Igauniju un Lietuvu.

2023. gada janvārī vidējā elektroenerģijas cena Latvijas tirdzniecības apgabalā samazinājās līdz 99,74 EUR par megavatstundu (EUR/MWh), kas ir par 62,2% mazāk nekā decembrī un arī attiecībā pret 2022. gada janvāri cena ir par 30,6% zemāka. Būtisks elektroenerģijas cenu kritums janvārī vērojams arī visā Eiropā, tam pamatā ir gāzes cenu samazināšanās, jo siltās ziemas dēļ ir mazinājušās bažas par gāzes pietiekamību Eiropā. Elektroenerģijas stundas cenas Latvijā svārstījās no 0,05 EUR/MWh līdz 263,74 EUR/MWh, kamēr vēl decembrī maksimālā stundas cena sasniedza 665,01 EUR/MWh.

Būtiska loma elektroenerģijas cenās Baltijā bija starpsavienojumiem: augsts noslogojums saglabājas virzienā no Somijas uz Igauniju un no Zviedrijas uz Lietuvu, Somijas un Zviedrijas cenu zonām esot ar zemāko cenu reģionā, attiecīgi 78,76 un 93,34 EUR/MWh.

Janvārī elektroenerģijas cena Baltijā noslīdēja zem Polijas cenu līmeņa, kā rezultātā Polija pamatā kļuva par elektroenerģijas importētāju, kamēr vēl decembrī būtisks Polijā saražotās lētākas elektroenerģijas daudzums tika eksportēts uz Baltiju.

AST sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats par 2022. gadu un apskata arhīvs kopš 2015. gada ir pieejams AST interneta vietnē https://www.ast.lv/lv/electricity-market-review.