Oktobrī saglabājas augstas elektroenerģijas cenas

Tirgus

Oktobrī vidējā elektroenerģijas cena Latvijas tirdzniecības apgabalā samazinājās līdz 106,40 EUR par megavatstundu jeb par 13,8% pret septembri, bet attiecībā pret 2020. gada oktobri cena bija 2,8 reizes augstāka. Tādējādi jau otro mēnesi Latvijā elektroenerģijas cenu veido trīsciparu skaitlis, pēc septembra rekorda oktobrī bija otrais augstākais cenu līmenis Latvijā kopš elektroenerģijas tirgus atvēršanas, liecina Latvijas pārvades sistēmas operatora AS "Augstsprieguma tīkls" sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats.

Cenu samazinājumu Baltijā vidēji par 13% ietekmēja plašāka strapsavienojumu pieejamība, kā arī zemākas cenas Ziemeļvalstīs - imports no Zviedrijas uz Baltiju oktobrī pieauga par 135%, kamēr no Polijas, kur cenas bija augstākas, imports uz Baltiju samazinājās par 69%. Kaut arī Ziemeļeiropā cenas oktobrī samazinājās, citās Eiropas valstīs turpinās cenu kāpums.

Imports no Eiropas Savienības valstīm uz Baltiju, salīdzinot ar septembri, palielinājās par 122% - importētas 1 147 276 MWh elektroenerģijas, savukārt imports no Krievijas audzis par 60% - kopumā importētas 312 290 MWh;

Atsevišķās dienās oktobrī bija vērojama gadalaikam raksturīgi cenu kritumi rudens vētru dēļ – to rezultātā krasi pieauga vēja staciju izstrāde, kas savukārt īslaicīgi ietekmēja cenas ne tikai valstīs ar lielu vēja ģenerācijas īpatsvaru, bet arī plašākā reģionā.

No 2021. gada oktobra AST elektroenerģijas tirgus apskats tiek papildināts vairākas reizes mēnesī, saglabājot savu līdzšinējo datu analīzes periodu – viens mēnesis. Mēneša sākumā tiks publicēti dati par cenām un starpvalstu starpsavienojumu noslodzi, kā arī Baltijā importētās elektroenerģijas apjomu, ap 5. datumu tiks publicētas ziņas par elektroenerģijas balansēšanas tirgu Baltijā, bet katru mēnesi ap 20. datumu tiks publicēta oficiāli apstiprināta Latvijas elektroenerģijas tirgus bilance – dati par elektroenerģijas ģenerāciju un patēriņu Latvijā, ģenerācijas veidiem un to izmaiņām mēneša griezumā.

Jaunākais AST sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats, kas līdz ar jaunāko datu apkopošanu tiks papildināts, un apskata arhīvs kopš 2015. gada ir pieejams AST interneta vietnē http://www.ast.lv/lv/electricity-market-review.