Oktobrī Latvijā mazinās elektroenerģijas ražošana – vietējā ģenerācija valsts patēriņu nosedz 45,4% apmērā

Tirgus

Oktobrī kopumā Latvijā saražotas 279 064 megavatstundas (MWh) elektroenerģijas, kas ir par 13,5% mazāk nekā septembrī un par 16,3% mazāk nekā pirms gada, savukārt Latvijas elektroenerģijas patēriņš oktobrī bija 614 138 MWh, attiecībā pret septembri tas ir pieaudzis par 4,3% un samazinājies par 0,7% attiecībā pret 2020. gada oktobri, liecina Latvijas pārvades sistēmas operatora AS "Augstsprieguma tīkls" sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats.

Tādējādi vietējā ģenerācija Latvijas patēriņu oktobrī nosedza 45,4% apmērā, septembrī šis rādītājs bija 54,8%, bet pirms gada oktobrī – 53,9% apmērā.

Oktobrī lielākais ražošanas apjoma kritums novērojams lielajās koģenerācijas stacijās - par 39%, savukārt par 16% pieaudzis ražošanas apjoms Daugavas HES. Atsevišķās dienās oktobrī bija vērojama gadalaikam raksturīgi cenu kritumi rudens vētru dēļ – to rezultātā krasi pieauga vēja staciju izstrāde, kas savukārt īslaicīgi ietekmēja cenas ne tikai valstīs ar lielu vēja ģenerācijas īpatsvaru, bet arī plašākā reģionā. Kopumā Latvijā vēja staciju izstrāde ir augusi par 59% attiecībā pret septembri, savukārt citu ģenerācijas veidu apjoma izmaiņas Latvijas energobilanci nav būtiski ietekmējušas.

Jau ziņots, ka oktobrī vidējā elektroenerģijas cena Latvijas tirdzniecības apgabalā sasniedza 106,40 EUR par megavatstundu, kas ir par 13,8% mazāk nekā septembrī, bet attiecībā pret 2020. gada oktobri cena ir 2,8 reizes augstāka. Cenu samazinājumu Baltijā vidēji par 13% sekmēja starpsavienojumu pieejamība, kā arī zemākas elektroenerģijas cenas Ziemeļvalstīs - imports no Zviedrijas uz Baltiju oktobrī pieauga par 135%, kamēr no Polijas, kur cenas bija augstākas, imports uz Baltiju samazinājās par 69%. Kopumā septembrī elektroenerģijas imports uz Baltijas valstīm no starpsavienotajām Eiropas Savienības valstīm (Polijas, Zviedrijas un Somijas), salīdzinot ar septembri, palielinājās par 122%, savukārt imports no Krievijas pieauga par 60%.

Jaunākais AST sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats un tā arhīvs kopš 2015. gada ir pieejams AST interneta vietnē http://www.ast.lv/lv/electricity-market-review.