Novembrī par 74% pieaudzis Latvijā tīklā nodotās elektroenerģijas apjoms, vairāk nekā 52% saražoti hidroelektrostacijās

Tirgus

Būtiski pieaugot hidroelektrostaciju ražošanas apjomam, novembrī elektrotīklā nodotās elektroenerģijas apjoms Latvijā sasniedza 500,5 gigavatstundas (GWh), kas ir par 74% vairāk nekā oktobrī. Savukārt no tīkla patēriņam saņemtais elektroenerģijas apjoms sasniedza 611,5 GWh, kas ir par 3% vairāk nekā oktobrī, liecina Latvijas pārvades sistēmas operatora AS "Augstsprieguma tīkls" sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats.

Būtiski palielinājies hidroelektrostaciju elektrotīklā nodotās elektroenerģijas apjoms - tas audzis par 148%, sasniedzot 261,7 GWh, kas sastāda 52% no visa Latvijas elektrotīklā nodotās elektroenerģijas apjoma novembrī. Arī pret 2022. gada novembri hidroelektrostacijās vērojams pieaugums par 66,1%.

Latvijas elektrotīklā patēriņam saņemtais elektroenerģijas apjoms ar tīklā nodoto elektroenerģijas apjomu tika nosegts 82% apmērā, kas ir būtisks pieaugums attiecībā pret kopš vasaras sākuma vērojamo tendenci saražot tikai 29 līdz 54% no nepieciešamā. Novembrī trūkstošais elektroenerģijas apjoms - 111 GWh tika importēts no kaimiņvalstīm.

Jau ziņots, ka elektroenerģijas cenas visās trīs Baltijas valstīs novembrī saglabājās vienādas un pieauga par 20% jeb līdz 105,20 eiro par megavatstundu (EUR/MWh) attiecībā pret oktobri, bet vidējā mēneša cena Latvijā attiecībā pret 2022. gada novembri bija par 115% zemāka.

Kopējais cenu pieaugums saistāms ar patēriņa pieaugumu zemākas gaisa temperatūras dēļ, kā rezultātā elektroenerģijas cenas biržā noteica dārgāki un neefektīvāki ražošanas avoti. Vidējās cenas pieaugums novembrī vērojams arī visos pārējos Baltijas valstu starpsavienotajos elektroenerģijas tirdzniecības apgabalos – Somijā par 85% jeb līdz 69,68 EUR/MWh, Zviedrijas 4. zonā par 139% jeb līdz 73,55 EUR/MWh, un Polijā par 3% jeb līdz 98,38 EUR/MWh.

Salīdzinot importētās elektroenerģijas apjomu uz Baltijas valstīm ar iepriekšējo mēnesi, tas kopumā ir pieaudzis par 2,2%. Elektroenerģijas importa apjoms no Somijas ir samazinājies par 10,4%, bet pieaudzis no Zviedrijas par 19,4% un no Polijas par 19,1%.

AST sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats un apskata arhīvs kopš 2015. gada ir pieejams AST interneta vietnē https://www.ast.lv/lv/electricity-market-review.