Martā Latvijā saražots vairāk elektroenerģijas nekā patērēts

Tirgus

Martā elektroenerģijas ražošanā Latvijā, līdzīgi kā iepriekšējos pavasaros, novērots pieaugums par 19% attiecībā pret februārī un kopumā ir izdevies saražot par 9% vairāk nekā valstī patērēts. Šis ir pirmais mēnesis kopš 2020. gada marta, kad ģenerācija ir lielāka par patēriņu – vidēji 12 secīgos mēnešos saražoti tikai nepilni 77% no valstī nepieciešamās elektroenerģijas, liecina Latvijas pārvades sistēmas operatora AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats.

Kopumā martā Latvijā saražoti 704 tūkstoši megavatstundu (MWh) elektroenerģijas, kas ir par 19% vairāk nekā februārī, bet salīdzinājumā ar 2020. gada martu, palielinājums ir par 2%. Latvijas elektroenerģijas patēriņš martā bija 647 MWh, kas ir par 3% vairāk nekā februārī un arī par 3% vairāk kā pirms gada.

Būtiskākās izmaiņas skārušas Daugavas lielo hidroelektrostaciju (HES) saražotā apjomu – tas pieaudzis vairāk nekā divas reizes un sasniedza 388 tūkstošus MWh, kas tomēr ir mazāk nekā pirms gada, kad saražoti 474 tūkstoši MWh. Aukstākās ziemas un vēsākā pavasara iespaidā lielāka apjoma ģenerācija hidroelektrostacijās sākās tikai martā un sagaidāms, ka turpināsies arī aprīlī. Kritums novērojams lielajās koģenerācijas stacijās – tajās saražots par 34% mazāk elektroenerģijas nekā februārī jeb nedaudz virs 200 tūkstošiem MWh, kas gan ir ievērojami vairāk nekā pirms gada, kad tika saražoti tikai 77 tūkstoši MWh. Ievērojamais pieaugums, salīdzinot ar 2020. gadu, skaidrojams ar augstāku vidējo elektroenerģijas cenu un vēsāku marta mēnesi, kas ļauj vairāk ražot elektroenerģiju koģenerācijas režīmā vienlaicīgi ar siltumenerģijas ģenerāciju.

Pavasarim raksturīgais ražošanas apjomu kāpums palu dēļ vērojams arī mazajās HES – pieaugums ir 122% apmērā, un vēja elektrostacijās, kur saražots par 72% vairāk. Izmaiņas parējos ražošanas veidos būtisku iespaidu uz Latvijas kopējo elektroenerģijas ražošanas apjomu nav atstājušas.

Jaunākais AST sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats un tā arhīvs kopš 2015. gada ir pieejams AST interneta vietnē http://www.ast.lv/lv/electricity-market-review.