Jau otro mēnesi elektroenerģijas cenas – vēsturiski zemākās kopš tirgus atvēršanas

Tirgus

2020. gada martā Latvija atjaunoja spēju nodrošināt patēriņu ar pašu saražoto elektroenerģiju – martā saražotas 629 189 megavatstundas (MWh) elektroenerģijas jeb 107% no patērētā. Elektroenerģijas cena Latvijā turpināja samazināties, jau otro mēnesi sasniedzot vēsturiski zemāko līmeni kopš elektroenerģijas tirgus atvēršanas Latvijā 2013. gada jūlijā – vidējā vienas MWh cena Latvijā bija 24,02 EUR, liecina Latvijas elektroenerģijas pārvades sistēmas operatora AS "Augstsprieguma tīkls" sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats.

Iepriekš pārsniegt saražotā apjomu attiecībā pret patēriņu izdevās 2019. gada martā, kad ar vietējiem energoresursiem tika saražoti 105% patērētā. Latvijā pavasarī parasti pieaug elektroenerģijas ražošanas apjoms, kas ir saistīts ar paliem un izstrādes pieaugumu Daugavas hidroelektrostacijās (HES). Šogad martā Daugavas HES saražotās elektroenerģijas apjoms palielinājies par 34% salīdzinājumā ar februāri, bet, salīdzinot ar 2019. gada martu, pieaugums ir 26%. Savukārt lielajās termoelektrostacijās (TEC) vērojams kritums - saražotās elektroenerģijas apjoms, salīdzinot ar februāri, samazinājās par 40%, bet, salīdzinot ar 2019. gada martu –par 54%.

Importētās elektroenerģijas apjoms, kas tika importēts uz Baltiju no trešajām valstīm (Krievijas un Baltkrievijas), martā samazinājās par 30% salīdzinājumā ar februāri un bija 240 703 MWh, bet, salīdzinājumā ar 2019. gada martu – samazinājās par 70%. Savukārt imports no Eiropas Savienības valstīm uz Baltiju marta pieauga par 8% attiecībā pret februārī un bija 1 059 133 MWh, kas salīdzinājumā ar 2019. gada martu, ir 2,7 reizes vairāk.

Martā elektroenerģijas cena Latvijā turpināja samazināties un krita līdz 24,02 EUR/MWh, tādējādi tika sasniegts vēsturiski zemākais cenas līmenis kopš tirgus atvēršanas ne tikai Latvijā, bet arī Baltijā. Tādējādi martā, salīdzinājumā ar februāri, cena samazinājās par 14,4%, bet, salīdzinājumā ar pagājušā gada martu, kad tā bija 40,07 EUR/MWh, cena ir samazinājusies par 40%. Vidējais Baltijas, Somijas un Zviedrijas elektroenerģijas cenas samazinājums martā ir 14.6%.

Jaunākais AST sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats un tā arhīvs kopš 2015. gada ir pieejams AST interneta vietnē http://www.ast.lv/lv/electricity-market-review