Maijā Latvijā par 50% pieaug elektroenerģijas cenas, Eiropā - izlīdzinās

Tirgus

2022. gada maijā vidējā elektroenerģijas cena Latvijas tirdzniecības apgabalā palielinājās līdz 164,20 EUR par megavatstundu (MWh), kas ir par 50,1% vairāk nekā aprīlī, bet attiecībā pret 2021. gada maiju cena ir par 239% augstāka, liecina Latvijas pārvades sistēmas operatora AS "Augstsprieguma tīkls" sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats.

Maijā vērojama elektroenerģijas cenu izlīdzināšanās Eiropā - ja aprīlī par vienu MWh bija jāmaksā no 79,36 EUR Somijā līdz 233,10 EUR Francijā, tad maijā šis cenu svārstību koridors ir starp 132,66 un 197,43 EUR - valstīs, kur elektroenerģija vidēji bija lētāka, tās cena pieauga, savukārt tur, kur tā maksāja caurmērā dārgāk, cenas samazinājās. Cenu samazinājums ir saistāms ar patēriņa samazinājumu pēc apkures sezonas, savukārt palielinājums - ar starpsavienojumu apkopes remontdarbiem, kā rezultātā pārvades jauda bija ierobežota.

Maijā salīdzinājumā ar aprīli elektroenerģijas imports uz Baltiju no Krievijas ir samazinājies par 69%, bet attiecībā pret 2021. gada maiju - 7,4 reizes, tas saistīts ar Eiropas valstu kopīgu lēmumu no 2022. gada 22. maija neiepirkt elektroenerģiju no Krievijas noteikto sankciju dēļ un jau kopš marta noteiktajiem importa kapacitātes ierobežojumiem.

Maijā par 6,5% samazinājies arī elektroenerģijas imports uz Baltiju no Eiropas, vienlaikus attiecībā pret 2021. gada maiju imports no Eiropas ir palielinājies par 28,4%. Minētās izmaiņas saistāmas ar lielākiem vai mazākiem pārvades jaudas ierobežojumiem starpsavienojošo līniju apkopes darbu dēļ pagājušajā gadā un šogad.

Jaunākais AST sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats, kas līdz ar jaunāko datu apkopošanu tiks papildināts, un apskata arhīvs kopš 2015. gada ir pieejams AST interneta vietnē http://www.ast.lv/lv/electricity-market-review.