Maijā elektroenerģijas cena pieaug Latvijā pieaug par 11,1%

Tirgus

Maijā vidējā NordPool elektroenerģijas biržas cena Latvijas tirdzniecības apgabalā bija 48,42 eiro par megavatstundu (EUR/MWh), kas ir par 11,1% augstāka nekā aprīlī un par 97% augstāka nekā pirms gada, liecina Latvijas elektroenerģijas pārvades sistēmas operatora AS "Augstsprieguma tīkls" apkopotā informācija.

Kopumā Baltijā un Somijā, kā arī Zviedrijas 4. tirdzniecības apgabalā (ar kuriem Baltijai ir starpvalstu savienojumi) elektroenerģijas cena ir palielinājusies par 14,4%. Latvijā un Igaunijā cenas jau kopš februāra ir identiskas (maijā, salīdzinot ar aprīli, pieauga par 11,1% līdz 48,42 EUR/MWh), kamēr Lietuvā pieaugums ir 12,5% apmērā jeb līdz 50,35 EUR/MWh.

Kopumā starp saistītajiem Baltijas un Somijas, kā arī ar Zviedrijas 4. tirdzniecības apgabalu vērojama cenu izlīdzināšanās – Igaunijā un Latvijā tās ir bijušas identiskas kopš februāra, savukārt, salīdzinot mēneša elektroenerģijas stundas cenu starp Igauniju un Somiju, var secināt, ka cenas bija vienādas 84% no maija stundu skaita (aprīlī – 67%). Lietuvas tirdzniecības apgabala elektroenerģijas cena bija vienāda ar Latvijas cenu 90% (aprīlī – 91%), bet ar Zviedrijas 4. tirdzniecības apgabalu 86% no mēneša stundu skaita (aprīlī – 82% no mēneša stundu skaita).

Tādējādi Baltijas cenu līmenim ir pietuvinājusies elektroenerģijas cena Somijā, cenai pieaugot par 25% jeb līdz 45,94 EUR/MWh, par 13% augusi arī Zviedrijas 4. tirdzniecības apgabala cena, sasniedzot 47,78 EUR/MWh. Cenu starpību Baltijā izsauca nepietiekamā pārvaldes jauda starp Latviju un Lietuvu noteiktās diennakts stundās un Baltkrievijas – Lietuvas elektroenerģijas importa robežas slēgšana ar pagājušā gada 4. novembri, kā rezultātā ir mazinājusies kopējā Lietuvas spēja importēt elektroenerģiju un diversificēt piegādes no kaimiņvalstīm.