Latvijas pārvades sistēmas operators AS "Augstsprieguma tīkls" publicē 2023. gada pirmā pusgada nerevidētos finanšu rezultātus

Finanšu informācija

Latvijas pārvades sistēmas operatora AS ''Augstsprieguma tīkls'' (AST) neto apgrozījums 2023. gada pirmajos sešos mēnešos bija 72,7 milj. EUR, tai skaitā ieņēmumi par elektroenerģijas pārvades tīkla pakalpojumiem 37,2 milj. EUR, bet peļņa pirms nodokļiem sasniedza 0,3 milj. EUR. Savukārt AST koncerna neto apgrozījums bija 105,1 milj. EUR, neto peļņa – 8,4 milj. EUR, liecina publicētais AST koncerna pārskats par 2023. gada pirmajiem sešiem mēnešiem.

Lai saglabātu Baltijā zemākos elektroenerģijas pārvades tarifus, papildus jau iepriekš veiktajiem izmaksu samazināšanas pasākumiem AST ar Sabiedrisko Pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) saskaņojumu līdz 2025. gada beigām novirzīs uzkrātos pārslodzes ieņēmumus 62 milj. EUR apmērā elektroenerģijas pārvades sistēmas pakalpojumu izmaksu segšanai. Tas ļauj nodrošināt zemāku pārvades sistēmas tarifu nekā Igaunijā un Lietuvā.

AST peļņu 2023. gada pirmajā pusgadā būtiski ietekmēja elektroenerģijas cena pārvades zudumiem – tā pārskata periodā 2,9 reizes pārsniedza pārvades tarifu aprēķinā iekļauto cenu. Lai segtu izmaksu pieaugumu, tika novirzīti pārslodzes maksas ieņēmumi 12,5 milj. EUR apmērā.

Vienlaikus AST turpina elektroenerģijas pārvades sistēmas modernizāciju un sagatavošanos sinhronam darbam ar kontinentālo Eiropu līdz 2025. gada sākumam, lai īstenotu Latvijas elektroapgādes sistēmas atvienošanu no Krievijas un Baltkrievijas kontrolētā tīkla mūsu valsts enerģētiskās drošības stiprināšanai, lielāko daļu īstenojot ar piesaistīto Eiropas Savienības līdzfinansējumu 300 milj. EUR apmērā. 2023. gada jūnijā AST iesniedza SPRK apstiprināšanai elektroenerģijas pārvades sistēmas attīstības plānu turpmākajiem 10 gadiem, kas paredz elektroenerģijas pārvades sistēmā ieguldīt 510 miljonus eiro, kas ietver arī  Latvijas pārvades sistēmas sinhronizāciju ar kontinentālo Eiropu, kā arī citus nozīmīgus projektus.

AST Koncerna dabasgāzes pārvades segmenta ieņēmumi pārskata periodā bija 12,1 milj. EUR, bet peļņa sasniedza 98 tūkst. EUR.  Savukārt dabasgāzes uzglabāšanas segmenta ieņēmumi pārskata periodā bija 20,2 milj. EUR, bet peļņa 8 milj. EUR.

Kopumā 2023. gada pirmajā pusgadā AST lietotājiem Latvijā pārvadīja elektroenerģiju 3 138 GWh apjomā, kas ir par 5,4% mazāk nekā atbilstošajā periodā pērn. Savukārt kopējās pārvadītās dabasgāzes apjoms Latvijas iedzīvotāju vajadzībām sasniedza 14,7 TWh, kas ir par 14,3% mazāk nekā pērn.

Starptautiskā kredītreitingu aģentūra “S&P Global Ratings”  novērtējusi un piešķīrusi AST ilgtermiņa kredītreitingu A-/Stable.

Ar pārskatiem iespējams iepazīties AST mājas lapā https://www.ast.lv/lv/content/finansu-parskati#SPFP