Latvijā otro mēnesi pēc kārtas saražots vairāk elektroenerģijas nekā patērēts

Tirgus

Februārī Latvijā saražots par 18% vairāk elektroenerģijas nekā patērēts, lai gan kopējais Latvijā saražotās elektroenerģijas apjoms attiecībā pret janvārī samazinājies par 25%. Tādējādi februārī Latvija kopumā uz kaimiņvalstīm eksportējusi 104 gigavatstundas elektroenerģijas, kas gan ir mazāk kā janvārī, kad eksportētas 274 gigavatstundas, liecina Latvijas pārvades sistēmas operatora AS "Augstsprieguma tīkls" sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats.

Februārī Latvijā turpinājās pali un kopumā Daugavas HES saražotās elektroenerģijas apjoms saglabājas augsts, neskatoties uz 44% kritumu attiecībā pret janvārī. Tāpat februārī, turpinot samazināties gāzes cenām, par 35% pieaugusi elektroenerģijas ražošana lielajās koģenerācijas stacijās, savukārt mazo koģenerācijas staciju (ar jaudu līdz 10 megavatiem) izstrāde pieaugusi par 116%.

Latvijā kopš 2022. gada maija turpina samazināties patērētās elektroenerģijas apjoms - attiecībā pret janvārī tas samazinājies par 9%, bet attiecībā pret 2022. gada februāri - par 3,7%. Samazinājums skaidrojams gan ar mikroģenerācijas apjoma pieaugumu mājsaimniecībās, kā rezultātā netiek uzskaitīts viss patērētās elektroenerģijas daudzums, gan arī elektroenerģijas cenu pieaugumu, kā rezultātā patērētāji mainīja elektroenerģijas lietošanas paradumus.

Jau ziņots, ka februārī vidējā elektroenerģijas cena Latvijā pieaugusi par 14,1% sasniedzot 113,77 EUR/MWh (EUR par megavatstundu), kas ir būtiski zemāka par 2022. gada vidējo cenu līmeni - 226,91 EUR/MWh.

Pēc cenu svārstībām un antirekordiem bagātā 2022. gada šogad janvārī un februārī vērojama cenu stabilizācija Baltijā - janvārī tās bija ap 100 EUR/MWh, bet februārī - ap 114 EUR/MWh. Mazākas cenu svārstības bija vērojamas Baltijas starpsavienotajās cenu zonās - Somijā un Polijā cenas pieauga par 1,7% un 3.2%, bet Zviedrijas 4. cenu apgabalā tā samazinājās par 1,7%,cenu stabilizācija vērojama arī citur Eiropā.

Lai gan februārī tirgum atvēlētajām starpvalstu pārvades jaudām no Zviedrijas uz Lietuvu un no Somijas uz Igauniju netika noteikti ierobežojumi, tās tomēr nebija pietiekamas, lai neveidotos sastrēgumi un cenu starpības starp reģioniem.

AST sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats par 2022. gadu un apskata arhīvs kopš 2015. gada ir pieejams AST interneta vietnē https://www.ast.lv/lv/electricity-market-review.