“Kurzemes loka” 3.posma izbūve Talsos un Talsu novadā

Attīstība

lv_cef_cofinancing.pngAS „Augstsprieguma tīkls” kā Latvijas elektroenerģijas pārvades sistēmas operators realizē projektu „Kurzemes loks”, kas ir daļa no lielāka – NordBalt – projekta, kura ietvaros jau ir izbūvēts Lietuvas – Zviedrijas starpsavienojums, kā arī notiek Latvijas, Lietuvas un Zviedrijas pārvades tīklu pastiprināšana, lai uzlabotu visas Baltijas energoapgādes drošumu.

“Kurzemes loka” pirmie divi posmi – 330kV elektropārvades kabeļu līnijas izbūve Rīgā un 110kV elektropārvades līniju pārbūve posmā Grobiņa – Ventspils, pastiprinot ar 330kV līniju – jau ir realizēti. „Kurzemes loka” trešais posms savienos 330kV apakšstacijas „Ventspils” Ventspilī un „Imanta” Rīgā, šķērsojot Ventspils pilsētas, Ventspils, Dundagas, Talsu, Kandavas, Tukuma, Engures un Babītes novadus, kā arī Jūrmalas un Rīgas pilsētas teritorijas.

Talsu pilsētā un novadā - Valdgales, Ārlavas, Ģibuļu, Lībagu, Virbu un Strazdes pagastos - elektropārvades līnijas trase 46,45 km garumā šķērsos 314 zemes īpašumus. Pārbūves rezultātā elektrolīnijas novietojums pamatā saglabāsies esošo elektropārvades līniju trases robežās. Atsevišķās vietās, lai nodrošinātu nepieciešamos attālumus līdz ēkām, ceļiem, šķērsojamām komunikācijām, aizsargājamām dabas teritorijām un kultūrvēsturiskajiem pieminekļiem, līnija var tik izbūvēta, veidojot jaunu trasi. Kopumā elektrolīnijas trase šķērsos aptuveni 1500 zemes īpašumus.

2016.gada aprīlī AS “Augstsprieguma tīkls” pēc iepirkuma procedūras veikšanas noslēdza līgumu ar pilnsabiedrību “LEC, RECK un Empower” par līnijas trešā posma projektēšanu un izbūvi, 2016.gada jūlijā Talsu novada būvvaldē tika saņemta būvatļauja projektēšanas darbu veikšanai, savukārt 2016.gada septembrī uzsākta zemes īpašnieku rakstiska informēšana par līnijas novietojumu viņiem piederošajos zemes īpašumos, kā arī uzsākta ģeoloģiskā izpēte elektrolīnijas balstu plānotajās atrašanās vietās.

Patlaban turpinās detalizēta būvprojekta izstrāde un saskaņošana, bet atsevišķos līnijas posmos, kur projektēšanas darbi jau ir pabeigti un saņemtas būvatļaujas darbu uzsākšanai, 2017.gada jūnijā uzsākti pirmie būvdarbi – balstu pamatu izbūve un balstu konstrukciju montāža. Pirms būvdarbu uzsākšanas elektropārvades līnijas būvnieks PS “LEC, RECK un Empower” vienosies ar zemes īpašniekiem par piebraucamo ceļu un citu izbūves darbu veikšanai nepieciešamo teritoriju izveidošanu un izmantošanu katrā konkrētajā zemes īpašumā. Būvprojekta izstrādi līnijas posmiem Talsu pilsētā un Talsu novadā pilnā apjomā plānots pabeigt līdz 2017.gada decembrim, bet būvdarbu norise plānota līdz 2019.gada jūnijam. Visi darbi projekta ietvaros jāpabeidz 2019.gadā.

Zemes īpašniekiem, kuru īpašumos elektrolīnijas pārbūves rezultātā palielinās vai no jauna veidojas apgrūtinājums, vai īpašumā nepieciešams veikt atmežošanu, paredzēta atlīdzība. AS “Augstsprieguma tīkls” saskaņā ar MK noteikumiem Nr.603 “Kārtība, kādā aprēķināma un izmaksājama atlīdzība par energoapgādes objekta ierīkošanai vai rekonstrukcijai nepieciešamā zemes īpašuma lietošanas tiesību ierobežošanu” veic atlīdzības aprēķinu un vērsīsies pie zemes īpašniekiem, lai vienotos par apgrūtinājuma līguma noslēgšanu un atlīdzības izmaksāšanu.

“Kurzemes loka” projekta īstenošanas kopējās izmaksas ir 127 miljoni eiro, no kuriem 55 miljoni eiro ir Eiropas Savienības līdzfinansējums. Īstenojot Latvijas energoapgādes drošības un neatkarības politiku, Ministru kabinets 2015.gada 25.martā ar rīkojumu Nr.141 ir noteicis elektrotīklu pārvades savienojumam "Kurzemes loks" nacionālo interešu objekta statusu. “Kurzemes loka” projekts ir saņēmis attiecīgo valsts institūciju akceptus ietekmes uz vidi novērtējuma procedūras ietvaros.

Saistītais saturs

Piedaloties Eiropas Komisijas, Klimata un enerģētikas ministrijas, Latvijas un Igaunijas pārvades sistēmas operatoru, būvuzņēmēju un Valmieras novada pašvaldības pārstāvjiem, atklāta pārbūvētā 330…

Latvijas pirmā sinhronā kompensatora iekārtas nogādātas AS "Augstsprieguma tīkls" (AST)  jaunajā kompensatora stacijas ēkā Grobiņā. Iekārtas izgatavotas Vācijā "Siemens Energy" ražotnē un kalpos st…