Jūnijā Latvijā sasniegta augstākā elektroenerģijas cena šogad, patēriņš turpina kristies

Tirgus

Jūnijā tika pārtraukta vēsturiski zemāko elektroenerģijas cenu rekordu sērija vairāku mēnešu garumā un elektroenerģijas biržas cena Latvijā pieauga līdz 38,66 eiro par megavatstundu (EUR/MWh) jeb par 57,6% attiecībā pret maiju, tomēr tā vēl joprojām ir par 13% zemāka nekā 2019. gada jūnijā, liecina Latvijas elektroenerģijas pārvades sistēmas operatora AS "Augstsprieguma tīkls" sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats.

Jūnijā ir par 4% krities elektroenerģijas patēriņš gan pret maiju, gan arī pret pagājušā gada jūniju, bet vietējie Latvijas elektroenerģijas avoti saražoja par 8% vairāk nekā maijā un par 18% vairāk nekā pirms gada. Jūnijā Latvijā saražotas 479 357 MWh elektroenerģijas, savukārt patērētas 531 654 MWh, kā rezultātā Latvijas patēriņš ar vietējiem avotiem tika nosegts 90% apmērā, kas ir pieaugums pret maiju par 10, bet pret 2019. gada jūniju – par 16,4 procentpunktiem.

Jūnijā ražošanas apjoma pieaugums vērojams tikai lielajās koģenerācijas (TEC) stacijās – par 83% attiecībā pret maiju, lai gan kopuma TEC saražots par 4,1% mazāk nekā 2019. gada jūnijā, savukārt pārējos elektroenerģijas ražošanas veidos vērojams ražošanas kritums – Daugavas hidroelektrostacijās (HES) par 21%, vēja elektrostacijās – par 52%, mazajās koģenerācijas stacijās – par 29%, biomasas stacijās – par 15%, biogāzes stacijās – par 9%, bet mazajos HES saražots par 42% mazāk nekā maijā.

Jaunākais AST sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats un tā arhīvs kopš 2015. gada ir pieejams AST interneta vietnē http://www.ast.lv/lv/electricity-market-review