Janvārī Latvijā aug elektroenerģijas ražošana un patēriņš, 90% no patērētā nosedz vietējā ģenerācija

Tirgus

Janvārī, sasniedzot augstāko elektroenerģijas ražošanas apjomu kopš pagājušā gada marta un augtāko patēriņu kopš 2019. gada janvāra, valsts patēriņš ar vietējiem ģenerācijas avotiem tika nosegts 90% apmērā, kas ir par 13,1 procentpunktu vairāk nekā decembrī. Kopumā Latvijā saražotas 606 231 megavatstundas (MWh) elektroenerģijas, kas ir par 19% vairāk nekā decembrī, bet salīdzinājumā ar 2020. gada janvāri, ražošanas apjoms samazinājies par 4%, liecina Latvijas pārvades sistēmas operatora AS "Augstsprieguma tīkls" sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats.

Būtiskākais ražošanas pieaugums vērojams lielajās koģenerācijas stacijās – par 165% attiecībā pret pagājušā gada janvāri un par 37% attiecībā pret decembri, kas saistāms gan ar zemāku gaisa temperatūru janvārī, kā rezultātā pieauga pieprasījums pēc elektrības ražošanas blakusprodukta – siltumenerģijas, gan arī augstākām elektroenerģijas pārdošanas cenām, kas palielināja ražotāju darbības rentabilitāti – vidējā mēneša elektroenerģijas biržas cena Latvijas cenu apgabalā janvārī pieauga par 19% attiecībā pret decembri un par 74% attiecībā pret 2020. gada janvāri.

Pieaugums attiecībā pret decembri vērojams arī Daugavas hidroelektrostacijās (HES): saražotās elektroenerģijas apjoms palielinājies par 9%, bet, salīdzinot ar 2020. gada janvāri - samazinājies par 51%. Arī Daugavas HES saražotā apjoma izmaiņas saistāmas ar laika apstākļiem – pirms gada bija salīdzinoši siltāks un ražošanas apjoms bija augstāks lielākas ūdens pieplūdes Daugavā dēļ – faktiski jau janvārī bija daļēji sākušies pavasara pali.

Latvijas elektroenerģijas patēriņš janvārī bija  671 953 MWh un, salīdzinājumā ar decembri, tas palielinājies par 1%, bet, salīdzinājumā ar iepriekšējā gada janvāri, palielinājies par 1,7%, un tas ir augstākais patēriņš mēnesī kopā 2019. gada janvāra, kad tika patērētas 707 144 MWh elektroenerģijas.

Jaunākais AST sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats un tā arhīvs kopš 2015. gada ir pieejams AST interneta vietnē http://www.ast.lv/lv/electricity-market-review.