Janvāri elektroenerģijas cena Latvijā noslīd zem 100 EUR atzīmes

Tirgus

Janvārī Latvijā vidējā mēneša cena pirmo reizi kopš 2021. gada augusta ir paslīdējusi zem 100 EUR/MWh atzīmes, būtisks elektroenerģijas cenu kritums janvārī vērojams arī visā Eiropā, tam pamatā ir gāzes cenu samazināšanās, jo siltās ziemas dēļ ir mazinājušās bažas par gāzes pietiekamību Eiropā, liecina Latvijas pārvades sistēmas operatora AS "Augstsprieguma tīkls" sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats.

2023. gada janvārī vidējā elektroenerģijas cena Latvijas tirdzniecības apgabalā samazinājās līdz 99,74 EUR par megavatstundu (EUR/MWh), kas ir par 62,2% mazāk nekā decembrī un arī attiecībā pret 2022. gada janvāri cena ir par 30,6% zemāka. Elektroenerģijas stundas cenas Latvijā svārstījās no 0,05 EUR/MWh līdz 263,74 EUR/MWh, kamēr vēl decembrī maksimālā stundas cena sasniedza 665,01 EUR/MWh.

Būtiska loma elektroenerģijas cenās Baltijā bija starpsavienojumiem: augsts noslogojums saglabājas virzienā no Somijas uz Igauniju un no Zviedrijas uz Lietuvu, Somijas un Zviedrijas cenu zonām esot ar zemāko cenu reģionā, attiecīgi 78,76 un 93,34 EUR/MWh.

Janvārī elektroenerģijas cena Baltijā noslīdēja zem Polijas cenu līmeņa, kā rezultātā Polija pamatā kļuva par elektroenerģijas importētāju, kamēr vēl decembrī būtisks Polijā saražotās lētākas elektroenerģijas daudzums tika eksportēts uz Baltiju.

AST sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats un apskata arhīvs kopš 2015. gada ir pieejams AST interneta vietnē https://www.ast.lv/lv/electricity-market-review.