Ilgtermiņa balansēšanas jaudas rezervju dimensionēšanas rezultāts 2025. gadam
2021. gada 21. janvārī AS "Augstsprieguma tīkls" kopā ar pārējiem Baltijas pārvades sistēmu operatoriem (PSO) sagatavoja un publicēja Baltijas slodzes-frekvences kontroles bloka (LFC bloka) koncepciju, kurā aprakstīti plāni nepieciešamo metodoloģiju un procesu izveidei un ieviešanai Baltijas LFC bloka darbībai.
Lai uzturētu drošu un efektīvu darbību Baltijas LFC bloka ietvaros, frekvences atjaunošanas rezerves (FRR) tiks noteiktas atbilstoši Baltijas FRR dimensionēšanas metodikai (turpmāk – Dimensionēšanas metodika).
Dimensionēšanas metodikas mērķis ir nodrošināt pietiekamus FRR apjomus, ko iepērk Baltijas PSO, lai regulētu Baltijas LFC bloka FRCE (frekvences atjaunošanas kontroles kļūdu) līdz nullei un nodrošinātu darbības drošību. Baltijas FRR dimensiju noteikšanas metodoloģija balstās uz varbūtības un deterministisko metožu kombināciju. Balstoties uz vēsturiskajiem datiem, varbūtības metode nosaka nepieciešamās FRR jaudas. Deterministiskā pieeja definē obligāto FRR jaudu, lai nosegtu vismaz Baltijas LFC bloka lielāko incidentu energosistēmā. Principi izstrādāti, ņemot vērā SOGL un SAFA prasības.
Baltijas PSO ir izstrādājuši un publiski konsultējuši Dimensionēšanas metodiku, pēc kā tā tika iesniegta Baltijas valstu nacionālajās regulatīvajās iestādēs un pašreiz ir izskatīšanas un apstiprināšanas procesā. Metodikas ietvaros Baltijas PSO paredz ilgtermiņa dimensionēšanas procesu, kas notiek katru gadu, rezultātus publicējot līdz iepriekšējā gada augustam.
Līdz ar to Baltijas PSO ir aplēsuši Baltijas FRR pieprasījumu 2025. gadam apjomos, kas apkopoti zemāk esošajā tabulā.
Rezerves veids |
Baltijas pieprasījums, MW |
---|---|
FRR augšup |
860 |
FRR lejup |
700 |
Šis novērtējums norāda provizoriski lielākos iespējamos LFC blokā nepieciešamo rezervju apjomus, kas jānodrošina, veicot kopīgu rezervju iepirkumu Baltijas balansēšanas jaudu tirgū. Vērtības gada laikā var mainīties. No indikatīvajiem apjomiem daļa rezervju tiks iegādāta kā aFRR. Nepieciešamā aFRR jauda ir simetriski mainīga regulēšanas virzienos augšup un lejup diapazonā no 90 MW līdz 120 MW atkarībā no diennakts laika. Atlikušais FRR apjomu tiek nodrošināts mFRR jaudas veidā.