Februārī Baltijā un Eiropā vērojama elektroenerģijas cenu stabilizācija

Tirgus

Februārī vidējā elektroenerģijas cena Latvijā pieaugusi par 14,1% sasniedzot 113,77 EUR par megavatstundu (EUR/MWh), kas ir būtiski zemāka par 2022. gada vidējo cenu līmeni - 226,91 EUR/MWh, liecina Latvijas pārvades sistēmas operatora AS "Augstsprieguma tīkls" sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats. 

Pēc cenu svārstībām un antirekordiem bagātā 2022. gada šogad janvārī un februārī vērojama cenu stabilizācija Baltijā - janvārī tās bija ap 100 EUR/MWh, bet februārī - ap 114 EUR/MWh. Mazākas cenas svārstības bija vērojamas Baltijas starpsavienotajās cenu zonās - Somijā un Polijā cenas pieauga par 1,7% un 3.2%, bet Zviedrijas 4. cenu apgabalā tā samazinājās par 1,7%,cenu stabilizācija vērojama arī citur Eiropā.

Lai gan februārī tirgum starpvalstu pārvades jaudām no Zviedrijas uz Lietuvu un no Somijas uz Igauniju netika noteikti ierobežojumi, tās tomēr nebija pietiekamas, lai neveidotos sastrēgumi un cenu starpības starp reģioniem. Lielāks cenas pieaugums Latvijā un Baltijā skaidrojams ar augstāku stundu īpatsvaru, kad cenu noteica vietējā ģenerācija - stundu skaitam, kad cena ir vienāda jeb nav sastrēguma uz robežas, FI-EE samazinoties par 17,8% un SE4-LT par 26,4%. 

AST sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats un apskata arhīvs ir pieejami AST interneta vietnē https://www.ast.lv/lv/electricity-market-review.