Decembrī elektroenerģijas cena Baltijā samazinājās par 15%, būtisks kritums mēneša otrajā pusē

Tirgus

Decembrī elektroenerģijas cenas visās trīs Baltijas valstīs saglabājās vienādas un samazinājās par 15% jeb līdz 89,00 EUR/MWh attiecībā pret novembri, bet Latvijā cena attiecībā pret 2022. gada decembrī bija gandrīz trīs reizes zemāka, liecina Latvijas pārvades sistēmas operatora AS "Augstsprieguma tīkls" sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats.

Būtisks elektroenerģijas cenu samazinājums - vidēji 2 līdz 3 reizes - gan Latvijā, gan arī Eiropā ir vērojams no decembra vidus, kas samazinājis arī kopējo elektroenerģijas cenu mēneša griezumā. Tā laika posmā līdz 15. decembrim Latvijā vidējā elektroenerģijas cena bija 134,72 EUR/MWh, savukārt mēneša otrajā pusē tā samazinājās līdz 46,12 EUR/MWh.

Cenu samazinājumu decembra otrajā pusē veicināja augstāka gaisa temperatūra, lielāka vēja enerģijas izstrāde, zemākas gāzes cenas un garākas svētku brīvdienas, kas sekmēja elektroenerģijas patēriņa samazinājumu, līdz ar to cenu noteica lētāki ģenerācijas avoti.

Decembrī vērojams vidējās elektroenerģijas cenu samazinājums arī divos Baltijas valstu starpsavienotajos elektroenerģijas tirdzniecības apgabalos - Zviedrijas 4. zonā par 3% jeb līdz 71,28 EUR/MWh, un Polijā par 19% jeb līdz 80,12 EUR/MWh, savukārt Somijā cena palielinājusies līdz 76,24 EUR/MWh, kas ir par 9% vairāk nekā novembrī.

Salīdzinot importētās elektroenerģijas apjomu uz Baltijas valstīm ar iepriekšējo mēnesi, tas kopumā ir samazinājies par 7,1%. Elektroenerģijas importa apjoms ir samazinājies par 5,9% no Zviedrijas un par 20,8% no Somijas, savukārt palielinājies par 54,7% no Polijas.

AST sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats un apskata arhīvs kopš 2015. gada ir pieejams AST interneta vietnē https://www.ast.lv/lv/electricity-market-review.