Baltijas pārvades sistēmu operatori paraksta līgumu par sadarbību, lai nodrošinātu gatavību sinhronizācijai ar kontinentālo Eiropu 2025.gada februārī

Attīstība

Igaunijas, Latvijas un Lietuvas elektroenerģijas pārvades sistēmu operatori Elering, Augstsprieguma tīkls (AST) un Litgrid  2023. 1. augustā parakstīja  līgumu par sadarbību, lai nodrošinātu gatavību sinhronizācijai ar kontinentālās Eiropas tīklu 2025.gada februārī. 

Līgums nostiprina operatoru starpā saskaņotu plānu par veicamajiem soļiem, lai nodrošinātu Baltijas energosistēmas gatavību paātrinātai sinhronizācijai ar kontinentālās Eiropas energosistēmu, kas ir būtiski drošas energosistēmu darbības nodrošināšanai reģionā. Līgums arī paredz, ka Baltijas valstis paziņos par atkāpšanos no BRELL līguma, kas noslēgts ar Krievijas un Baltkrievijas operatoriem, 2024.gada vasarā, pusgadu pirms līguma termiņa beigām un plānotās paātrinātās sinhronizācijas. Savukārt, tuvākajās dienās Baltijas valstu premjerministri nostiprinās Baltijas pārvades sistēmu operatoru (PSO) starpā noslēgto līgumu. 

“AST šo novērtē kā būtisku soli kopīgai virzībai uz mūsu stratēģisko mērķi – kļūt par vienotās Eiropas sistēmas daļu. Strādājot pie paātrinātās sinhronizācijas īstenošanas plāna, būtiska būs gan Baltijas sistēmas operatoru tehniskā gatavība, gan arī veiksmīga sadarbība ar Eiropas partneriem. Tāpat turpināsies darbs pie tālākas infrastruktūras stiprināšanas arī pēc paātrinātās sinhronizācijas un ar to saistīto izmaksu optimizāciju,” stāsta Gatis Junghāns, AST valdes loceklis.

Uz plānoto paātrinās sinhronizācijas brīdi, būs īstenoti būtiskākie infrastruktūras elementi Baltijas elektrosistēmā, kas nepieciešami drošai sistēmas darbībai, tajā skaitā Latvijas-Igaunijas starpsavienojuma rekonstrukcija. Pārējie projekti savukārt tiks secīgi īstenoti pēc sinhronizācijas. 

Šogad Baltijas valstu elektroenerģijas pārvades sistēmas operatori un Polijas Enerģētikas institūta Gdaņskas filiāle veica pētījumus par sinhronizācijas iespējamību ātrāk par iepriekš noteikto termiņu 2025. gada beigās. Pētījumu rezultāti liecina, ka 2025. gada sākumā Lietuvas, Latvijas un Igaunijas elektroenerģijas pārvades sistēmas būs gatavas droši atslēgties no Krievijas kontrolētās sistēmas un sinhronizēties ar kontinentālo Eiropu.

Ar Sinhronizācijas projekta aprakstu iespējams iepazīties AST mājaslapā: https://www.ast.lv/lv/projects/sinhronizacija-ar-eiropu.