AS "Augstsprieguma tīkls" pievienojies Eiropas balansēšanas enerģijas apmaiņas platformai PICASSO
Latvijas elektroenerģijas pārvades sistēmas operators AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) 2025. gada 10. aprīlī ir veiksmīgi pievienojies Eiropas automātisko frekvences atjaunošanas rezervju (angl. frequency restoration reserves with automatic activation – aFRR) enerģijas apmaiņas platformai PICASSO. Šī platforma ne tikai nodrošina tirgus funkciju un pieeju vienotam reģionālam tirgum, bet ļauj arī optimizēt izmantoto rezervju apjomu, tādejādi samazinot balansēšanas izmaksas.
"Pēc veiksmīgas Baltijas sinhronizācijas ar Eiropu mēs turpinām pilnveidot tirgus integrāciju ar mūsu Eiropas partneriem. Šis ir nākamais solis Baltijas balansēšanas tirgus attīstībā pēc pievienošanās MARI platformai pagājušajā gadā un Baltijas balansēšanas jaudas tirgus darbības uzsākšanas šogad februārī. Pievienošanās Eiropas pārvades sistēmu operatoru izveidotajai rezervju apmaiņas platformai PICASSO mums dod pieeju plašākam balansēšanas enerģijas tirgum," norāda AST Palīgpakalpojumu dienesta vadītāja Jolanta Graudone.
Platforma ne tikai nodrošina aFRR tirgus funkciju, bet arī ļauj novērst pretēji vērstu aktivizāciju apjomu, t.i. platformā iebūvētā nebalansa ieskaita funkcionalitāte ir noderīga gadījumos, ja dažādu kontroles zonu nebalansa virziens ir pretējs – ļaujot to savstarpēji ieskaitīt un aktivizēt tikai patiesi nepieciešamo aFRR apjomu nebalansa novēršanai. "Pievienojoties vienai vai abām no šīm funkcijām, tiek nodrošināta pēc iespējas efektīva automātisko frekvenču atjaunošanas rezervju izmantošana, kā arī vienots reģionāls tirgus, veicinot pakalpojumu pieejamību un plašāka mēroga konkurenci balansēšanas tirgū," uzsver J. Graudone.
Baltijas pārvades sistēmu operatoru pievienošanās PICASSO notiek pakāpeniski. Jau šī gada martā PICASSO pievienojās Lietuvas PSO "Litgrid", kam sekoja Igaunijas PSO "Elering" pievienošanās 2025. gada 9. aprīlī. Līdz ar AST pievienošanos platformai Baltijā izveidots vienots aFRR enerģijas tirgus, kas ir priekšnosacījums aFRR balansēšanas jaudas iepirkumu uzsākšanai. AST kopā ar abiem pārējiem Baltijas pārvades sistēmas operatoriem (PSO) – Lietuvas "Litgrid" un Igaunijas "Elering" plāno uzsākt iepirkumus aFRR jaudai Baltijas balansēšanas jaudas tirgū no 15. aprīļa – 16. aprīļa piegādes dienai. Ar 16. aprīlī paredzēts arī uzsākt aFRR enerģijas apmaiņu uz Igaunijas – Somijas robežas starp Somijas PSO un Baltijas PSO.
AST kopā ar "Elering" un "Litgrid" par PICASSO projekta pilntiesīgiem dalībniekiem kļuva 2024. gada sākumā, gatavojoties aFRR tirgus ieviešanai Baltijā un tam sekojošam solim – pievienošanās PICASSO platformai. Sākotnēji Latvijā tika organizēts lokāls aFRR enerģijas tirgus, bet pēc pievienošanās PICASSO platformai tirgus ir reģionāls, tai skaitā ir iespējota balansēšanas enerģijas apmaiņa ar kaimiņu PSO un arī tālākā reģionā līdz ar jaunu PSO pievienošanos. Lai nodrošinātu vienmērīgu un drošu pāreju uz reģionālu darbību, atļautais enerģijas apmaiņas limits tiks palielināts pakāpeniski.
PICASSO darbības reģions arvien paplašinās, un šī gada jūlijā plānota Polijas PSO pievienošanās platformai. Līdz ar Polijas PSO pievienošanos PICASSO pašreiz izveidojušies tirgus reģioni Centrāleiropā un Baltijas valstīm-Somijai tiks apvienoti vienā. Plašāk par PICASSO: https://www.entsoe.eu/network_codes/eb/picasso/.
Igaunijas, Latvijas un Lietuvas PSO veidotais Baltijas balansēšanas jaudu tirgus uzsāka darboties īsi pirms Baltijas elektrotīklu pievienošanas Eiropas sinhrono zonai – 2025. gada 4. februārī.
Balansēšanas jaudu tirgus nodrošina sistēmas balansēšanai un frekvenču kontrolei nepieciešamo jaudas rezervi. Patlaban tirgu veido frekvences uzturēšanas rezerves (FCR), manuālās frekvences atjaunošanas rezerves (mFRR) un automātiskās frekvences atjaunošanas rezerves (aFRR).
Balansēšanas jaudas ir pakalpojums, ko iegādājas PSO, lai nodrošinātu garantētu balansēšanas resursu pieejamību. Katru dienu notiek izsoles, kurās operatori, pamatojoties uz regulēšanas pakalpojumu sniedzēju piedāvājumiem, iegādājas balansēšanas jaudas nākamam 24 stundu periodam. Nepieciešamības gadījumā PSO izmanto iegādātās balansēšanas jaudas frekvences vadībai. Šie pasūtījumi notiek balansēšanas enerģijas tirgū.
Kopējais tirgus pieprasījums pēc balansēšanas jaudām Baltijas valstīs 2025. gadā sasniegs aptuveni 1500 MW un tiek prognozēts, ka pieprasījums pieaugs līdz ar atjaunojamās enerģijas ražošanas pieaugumu un tā saukto ģenerējošo patērētāju skaita pieaugumu.
2025. gada 8. februārī Baltijas valstis atslēdzās no Krievijas kontrolētās IPS/UPS elektroenerģijas sistēmas un 9. februārī veiksmīgi pievienoja savas elektrosistēmas kontinentālās Eiropas sinhronajai zonai. Sinhronizācija ļauj Baltijas valstīm pārvaldīt savas elektroenerģijas sistēmas ciešā sadarbībā ar citām kontinentālās Eiropas valstīm, nodrošinot stabilu un uzticamu frekvences regulēšanu, tādējādi stiprinot enerģētisko neatkarību un palielinot enerģētisko drošību visā reģionā. Baltijas valstis ir pievienojušās Eiropas tīklam, kas apkalpo vairāk nekā 400 miljonus patērētāju 26 valstīs.