AS "Augstsprieguma tīkls" paraksta nodomu protokolu ar Vācijas pārvades sistēmas operatoru "50Hertz" par ciešāku sadarbību Baltijas jūras reģiona atkrastes vēja elektroenerģijas pārvades tīkla attīstībā

Ziņas

Šodien Berlīnē Baltijas jūras vēja foruma laikā Baltijas valstu pārvades sistēmu operatori (PSO) parakstīja daudzpusēju nodomu protokolu ar Vācijas PSO 50Hertz, lai stiprinātu savstarpējo sadarbību un spertu kopīgus soļus pretī valstu enerģētiskajai neatkarībai. Tikšanās laikā parakstīts arī saprašanās memorands par elektroenerģijas pārvades starpsavienojuma "Baltic WindConnector" izveidi Baltijas jūrā, kas paredz Baltijas jūrā dzelmē starp Vāciju un Igauniju ieguldīt ap 750 km garu elektroenerģijas pārvades kabeli. 

"Baltic WindConnector" nodrošinās iespēju nākotnē pieslēgt lieljaudas atkrastes vēja parkus un Baltijas valstis varēs kļūt par zaļās elektroenerģijas eksportētājvalstīm uz Eiropas elektroenerģijas tirgu. Klimata un enerģētikas ministrija norāda, ka ar šī memoranda parakstīšanu Latvija ir uzsākusi ceļu uz ilgtermiņa mērķa - zaļās enerģijas eksportētājvalsts, sasniegšanu.

Deklarācijas parakstīja PSO vadītāji Gunta Jēkabsone (AST, Latvija), Taavi Veskimägi (Elering, Igaunija), Tomas Varneckas (Litgrid, Lietuva) un Stefans Kapferers (50Hertz, Vācija).  Parakstīšana noritēja valsts sekretāres Līgas Kurevskas (Klimata un enerģētikas ministrija), parlamentārā valsts sekretāra Stefana Venzela (Federālā Ekonomikas un klimata aizsardzības ministrija, Vācija),  enerģijas un minerālresursu ģenerālsekretāra vietnieka Timo Tatara  (Ekonomikas un komunikāciju ministrija, Igaunija) un Baltijas jūras valstu nodaļas vadītāja Tomasa Irniusa (Ārlietu ministrija, Lietuva) klātbūtnē.