AST: Latvijas elektroenerģijas sistēma tiek galā ar patēriņu sala laikā; pieaugušas elektroenerģijas cenas Baltijā un Somijā

Ziņas

Iestājoties aukstajam laikam gada sākumā, janvāra vidējais dienas patēriņš Latvijas elektroenerģijas sistēmā ir pieaudzis par 5% pret decembri, sasniedzot 21,58 GWh, liecina Nord Pool dati. Vakar, 4. janvārī, Latvijas patēriņš pieauga līdz 24,17 GWh, sasniedzot sistēmas slodzes maksimumu pēdējā gada laikā. Latvijas energosistēma ir gatava šādām pīķa slodzēm, apliecina Latvijas pārvades sistēmas operators AS "Augstsprieguma tīkls". Aukstā laika veicināts elektroenerģijas pieprasījuma pieaugumus šonedēļ sasniedzis šajā ziemā augstāko līmeni visās Baltijas un Skandināvijas valstīs, kopumā radot cenu pieaugumu.

Baltijas valstīs un Somijā elektroenerģijas cenas šobrīd ir augstākas, nekā citās Eiropas valstīs, jo paaugstinātā patēriņa segšanai tiek izmantotas dārgākas termoelektrostacijas. Vidējais dienas patēriņš janvāra sākumā Somijā pieaudzis par 23% pret decembri un sasniedza 331 GWH. Elektroenerģijas biržas Nord Pool dati liecina, ka tā ietekmē no 1. janvāra mainījusies Baltijas elektroenerģijas importa - eksporta struktūra. Ja ierasti elektroenerģijas plūsma ir no Ziemeļiem uz Dienvidiem – no Somijas uz Igauniju un tālāk uz Latviju un Lietuvu, tad patlaban tā ir pretēja – Somija importē elektroenerģiju no Baltijas.

Baltijas reģions importē ap 14% un Somija importē ap 23% no nepieciešamās elektroenerģijas. Turklāt Baltijas un Somijas reģionā pašlaik remontā atrodas elektrostacijas ar kopējo uzstādīto jaudu ap 1700 MW. Būtiskākās remontā esošās ģenerācijas jaudas ir Lietuvā Kruoņu hidroakumulācijas elektrostacijas 225 MW bloks, Igaunijas degakmens elektrostacijas ģenerācijas bloki ar kopējo jaudu 286 MW, Latvijā TEC-2 420 MW ģenerācijas bloks, kā arī daži mazāki ģenerācijas bloki Somijā. Pēc NordPool datiem Latvijā vidējā cena 5.janvārī  sasniegs 670,83 EUR par megavatstundu (EUR/MWh). Savukārt rīt, 6. janvārī, elektroenerģijas cenas atgriezīsies pie ierastākiem līmeņiem - 1 MWh elektroenerģijas Latvijā maksās vidēji 166,13 EUR/MWh, zemāko līmeni - 82,03 EUR MWh sasniedzot naktī, bet augstāko - 299,99 EUR/MWh laika posmā starp plkst. 17:00 un 18:00.

Pateicoties augstajai ūdens pieplūdei Daugavā, Latvijā tika saražots pietiekams elektroenerģijas daudzums Latvijas patēriņa segšanai, elektroenerģiju arī eksportējot. Patērētāji ar dinamiskās cenas elektroenerģijas līgumiem aicināti pievērst uzmanību rēķina optimizācijas iespējām, pārskatot patēriņa paradumus brīžos, kad ir augsta elektroenerģijas cena. Nord Pool dati liecina, ka vislielākais patēriņš un elektroenerģijas cena reģionā sagaidāms rīta un vakara stundās (no 8:00-10:00 un no 17:00-22:00).  

Augstās ūdens pieplūdes Daugavā dēļ janvāra sākumā Latvijā bija novērojamas pat zemākas elektroenerģijas cenas nekā Somijā un Igaunijā. Pazeminoties ārgaisa temperatūrai, pietece Daugavā ir samazinājusies, tomēr ražošanas jaudas ir pietiekamas, lai nepieciešamo apjomu saražotu citās elektrostacijās. Operatīvie Nord Pool publicētie dati liecina, ka Latvijas saražotās un tīklā nodotas elektroenerģijas apjoms 4. janvārī bija 28 229 MWh.

Latvijas elektroenerģijas patēriņa stundas maksimums bija 1315 megavats 2014. gada 31. janvārī, un šīs nedēļas aukstais laiks veicinās patēriņu tuvu maksimumam. Šodien, kad atsevišķos Latvijas reģionos gaisa temperatūra noslīdējusi zem 20 grādiem, prognozētais pīķa stundas patēriņš ir 1184 megavati.