Ar AST ekspertu dalību tapis jauns žurnāls par enerģētikas aktualitātēm "ENERĢIJA"

Ziņas

Pasaules Enerģijas padomes Latvijas Nacionālās komiteja izdevusi jaunu žurnālu par enerģētikas aktualitātēm, zinātnes atklājumiem un inovācijām – "ENERĢIJA", kura satura veidošanā piedalījušies arī AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) eksperti. Žurnāla pirmā numura virstēma ir Baltijas elektrotīklu sinhronizācija ar kontinentālo Eiropu.

Sinhronizācijas projekts fundamentāli mainīs Baltijas energosistēmu un sniegs būtiskus ieguvumus ilgtermiņā, paaugstinās Baltijas valstu enerģētisko neatkarību, veicinās Baltijas valstu integrāciju vienotajā Eiropas elektroenerģijas tirgū un nodrošinās piekļuvi plašam elektroenerģijas un energosistēmas balansēšanas rezervju piegādātāju lokam augstas konkurences apstākļos, kas ir energoapgādes drošuma pamats, tāpat sinhronizācija nodrošinās iespēju pilnībā pārkārtot Baltijas valstu energosistēmas vadības procesus atbilstoši Eiropas standartiem - rakstā "Baltijas valstu energosistēmu sinhronizācija ar Eiropas energosistēmu – enerģētiskās drošības stūrakmens" uzsver AST padomes priekšsēdētāja vietniece Olga Bogdanova, valdes loceklis Gatis Junghāns un Attīstības un izpētes dienesta vadītājs Antons Kutjuns.

Savukārt rakstā "Baltijas valstu elektroenerģijas tirgus attīstības plāni" Olga Bogdanova, Gatis Junghāns un AST Balansa plānošanas dienesta projektu vadītāja Santa Zāģere-Tihova sniedz ieskatu svarīgākajās elektroenerģijas tirgus izmaiņās, kas Baltijā gaidāmas tuvāko divu gadu laikā: pāreju uz 15 minūšu norēķinu tirgu, papildus izsolēm tekošās dienas tirgū, izmaiņām balansēšanas tirgū, kā arī par Baltijas frekvences kontroles bloka izveidi.

Žurnāls lejupielādei ir pieejams šeit: https://ej.uz/energija_nr1 vai nospiežot uz attēla.

Tāpat žurnālā iekļauts arī raksts par AS “Latvenergo” un AS “Latvijas valsts meži” kopuzņēmuma SIA “Latvijas vēja parki” iecerēm būtiski kāpināt atjaunīgās elektroenerģijas ražošanu Latvijā laikposmā līdz 2030. gadam. Savukārt vienotais dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas operators AS “Conexus Baltic Grid” sniedz ieskatu atjaunīgās gāzes sektora attīstībā, kur svarīga loma būs gāzes izcelsmes apliecinājumu sistēmai.

Līdztekus aktualitātēm enerģijas tirgus un energoresursu izmantošanas jomās žurnāla pirmajā numurā vēstīts par perspektīviem zinātniskiem pētījumiem enerģētikā un mākslīgā intelekta iespējām pietuvoties cilvēka smadzeņu funkcionalitātei, to panākot ar racionāli samērīgu enerģijas patēriņu. Sadaļa “Izglītība” noteikti interesēs jauniešus, kuri vēl tikai domā par enerģētiķa profesijas apguvi Rīgas Tehniskajā universitātē.

Pasaules Enerģijas padome, kuras biedrs ir AST, ir starptautiska organizācija,  apvienojot visdažādāko enerģētikas jomu pārstāvjus – nozares politikas veidotājus, uzņēmumu un zinātniski tehnoloģisko projektu vadītājus un citus profesionāļus. Patlaban Pasaules Enerģijas padomē ir pārstāvētas gandrīz simt valstis, to skaitā Latvija. Padomes uzdevums ir veicināt starpvalstu sadarbību enerģētikā, sniegt drošu un ticamu informāciju nozares darbiniekiem, atbildīgajām valdības iestādēm un plašai sabiedrībai. Nākamgad visā pasaulē tiks plaši atzīmēta organizācijas simtgade – jaunā žurnāla pirmajā numurā tai veltīts vēsturisks apskats.