Apstiprināts AS "Augstsprieguma tīkls" elektroenerģijas pārvades tarifs

Finanšu informācija

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija apstiprinājusi Latvijas pārvades sistēmas operatora AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) elektroenerģijas pārvades tarifus, kas stāsies spēkā no 1.jūlija.

Iepriekš jau ziņots, ka energoresursu cenu straujais kāpums un inflācija būtiski ietekmēja elektroenerģijas pārvades pakalpojumu izmaksas. AST zaudējumi no elektroenerģijas pārvades 2022. gadā sasniedza 32 milj. eiro, kurus, lai mazinātu slogu uz patērētājiem, izdevās segt, izmantojot pārslodzes maksas ieņēmumus - maksas, ko pārvades sistēmas operatori saņem, ja starp elektroenerģijas tirdzniecības apgabaliem veidojas cenu starpība.

AST ir izdevies rast risinājumus, lai papildus jau iepriekš veiktajiem izmaksu samazināšanas pasākumiem samazinātu AST tarifā iekļaujamās izmaksas par 58.1 milj. eiro, no kuriem 25.6 milj. eiro samazinājums sasniegts, pateicoties elektroenerģijas cenu un to prognožu kritumam; 21 milj. eiro samazinājums sasniegts, pateicoties atļaujai izmantot pārslodzes maksas ieņēmumus zaudējumu segšanai; 5.8 milj. eiro ietaupījums veidojas, iepērkot jaudas rezerves un 5.7 milj. eiro samazinājums ir rasts no citiem pasākumiem, ko ietekmēja Latvijas Bankas aktuālās inflācijas prognozes un regulatīvā perioda pagarināšana līdz 2025. gada 31. decembrim. Pārvades tarifa pieaugumu ir izdevies samazināt no sākotnējiem 111% uz 30% apstiprinātajā tarifu projektā. 

Būtiski, ka arī pēc 1. jūlija pārvades tarifs saglabā konkurētspēju Baltijas līmenī un ir vidēji par 25% zemāks nekā Igaunijas pārvades sistēmas tarifs un par 27% zemāks nekā Lietuvas pārvades sistēmas tarifs.