Aprīlī augstākais elektroenerģijas ražošanas apjoms kopš 2011. gada un zemākā cena kopš 2021. gada jūnija

Tirgus

Latvijā aprīlī vidējā mēneša elektroenerģijas cena nokritās līdz zemākajam līmenim kopš 2021. gada jūnija, samazinoties līdz 65,89 EUR par megavatstundu (MWh), vienlaikus sasniegts augstākais elektroenerģijas ražošanas apjoms kopš 2011. gada aprīļa - kopumā saražotas 985 gigavatstundas (GWh) elektroenerģijas, kas ir par 16% vairāk nekā martā un par 49% vairāk nekā 2022. gada aprīlī, liecina Latvijas pārvades sistēmas operatora AS "Augstsprieguma tīkls" sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats.

Apjoma ziņā vislielākais ražošanas apjoma pieaugums vērojams Daugavas HES, kur saražotas 892 GWh elektroenerģijas, kas ir lielākais Daugavas HES saražotā apjoms kopš 2010. gada aprīļa, pieaugums attiecībā pret martu ir 58% apmērā, bet attiecībā pret 2022. gada aprīli - 61% apmērā.

Gada laikā būtiski - gandrīz piecas reizes - pieaudzis saules elektrostaciju saražotās elektroenerģijas apjoms, aprīlī, salīdzinot ar martu, vērojams pieaugums 247% apmērā. 

Jau kopš gada sākuma Latvijā vērojams saražotās elektroenerģijas pārpalikums, un tā aprīlī saražoti 184% no valstī nepieciešamās elektroenerģijas, bet pārpalikums - 449 GWh eksportētas uz kaimiņvalstīm - Lietuvu un Igauniju.

Ņemot vērā Latvijas eksportētās elektroenerģijas apjoma pieaugumu, aprīlī par 27,8% attiecībā pret martu samazinājies elektroenerģijas imports uz Baltiju no Eiropas Savienības valstīm. Imports samazinājies gan no Polijas (par 66,8%), gan arī no Skandināvijas valstīm  – no Somijas par 32,6% un no Zviedrijas - par 16,3%.

Šogad elektroenerģijas cenas pēc antirekordiem 2022. gadā turpina samazināties ne tikai Latvijā un Baltijā, bet arī citur Eiropā: aprīlī cenas svārstījās no 60,55 EUR/MWh Somijā līdz 122,09 EUR/MWh Polijā, kamēr vēl pagājušā gada augustā, kad reģistrēts vēsturiski augstākais cenu līmenis, vienas megavatstundas elektroenerģijas cena bija vidēji četras reizes augstāka - no 261,49 EUR Somijā līdz pat 493,84 EUR Austrijā. Elektroenerģijas cenu samazināšanos sekmēja galvenokārt zemākas gāzes cenas, kas aizvadītajā gadā sasniedza rekordaugstu līmeni.

AST sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats un apskata arhīvs kopš 2015. gada ir pieejams AST interneta vietnē https://www.ast.lv/lv/electricity-market-review.