Turpina pieaugt elektroenerģijas imports no ES, mazinās no trešajām valstīm

Tirgus

Turpina pieaugt elektroenerģijas imports no Eiropas Savienības valstīm uz Baltiju – salīdzinot ar mēnesi iepriekš, jūlijā pieaugums ir 40% jeb kopumā importētas 1,12 milj. megavatstundas (MWh). Turpretī imports no trešajām valstīm (Krievijas un Baltkrievijas) samazinās un jūlijā kritums bija par 15% – importētas tika 0,23 milj. MWh, liecina Latvijas elektroenerģijas pārvades sistēmas operatora AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats.

Jūlijā Latvijā ģenerētas 261 538 MWh elektroenerģijas, kas ir zemākais ražošanas līmenis kopš 2014. gada septembra. Daugavas hidroelektrostacijās saražotās elektroenerģijas apjoms salīdzinājumā ar jūniju samazinājies par 31%, bet, salīdzinot ar pērnā gada jūliju - palielinājies par 78%.

Termoelektrostacijās saražotās elektroenerģijas apjoms salīdzinot ar jūniju samazinājies par 75%, bet, salīdzinot ar 2019. gada jūliju, samazinājās par 73%. Vēja elektrostaciju ražošanā vērojams pieaugums par 107% attiecībā pret jūniju un 38% attiecība pret pērnā gada jūliju, savukārt izmaiņas pārējo avotu ražošanā būtisku iespaidu uz Latvijā saražotās elektroenerģijas bilanci nav atstājušas.

Elektroenerģijas cenas Latvijā un arī Baltijā pēc netipiski zemā līmeņa gada pirmajos mēnešos un jūnija būtiskā kāpuma jūlijā atkal samazinājās – vērojams kritums par 20% vidēji Baltijā un par 17,7% Latvijā, tomēr netika sasniegts gada pirmo mēnešu zemais līmenis: elektroenerģijas biržas cena Latvijas tirdzniecības apgabalā bija 31.80 eiro par megavatstundu (EUR/MWh) un, salīdzinājumā ar jūniju, cena samazinājās par 17.7%, bet, salīdzinājumā ar pagājušā gada jūliju, kad tā bija 48.95 EUR/MWh, cena ir samazinājusies par 35%.

Jaunākais AST sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats un tā arhīvs kopš 2015. gada ir pieejams AST interneta vietnē http://www.ast.lv/lv/electricity-market-review