Plāno veidot Baltijas balansēšanas tirgu

Ziņas

Baltijas Pārvades Sistēmas Operatori (PSO) līdz 2018.gadam plāno izveidot kopēju Baltijas balansēšanas tirgu, kura mērķis ir izstrādāt vienotusun pārredzamus nosacījumus visiem tirgus dalībniekiem Baltijā, kas, savukārt, veicinās konkurenci, tādējādi palielinot Baltijas elektroenerģijastirgus efektivitāti. Lai sasniegtu izvirzīto mērķi, Baltijas valstīm vispirms ir jāizstrādā saskaņota nebalansa norēķinu kārtība, kas kalpos kā viensno priekšnosacījumiem šādam tirgum.

2015. gada augustā, AS “Elering” uzsāka Baltijas balansēšanas harmonizēšanas pētījumu, pieaicinot konsultantus no Pöyry Management Consulting, lai veiktu padziļinātu analīzi par Baltijas balansēšanas sistēmai vispiemērotāko Baltijas balansēšanas modeli. Pētījumā arnosaukumu "Baltijas balansēšanas pārvaldības modeļa pētījums un harmonizēšanas plāns ceļā uz ES enerģijas tirgus modeli" tiek izskatītidažādi balansēšanas modeļa aspekti, aprakstot iespējamās alternatīvas – balansēšanas portfeļu skaits, balansēšanas pakalpojuma izmaksustruktūra, dažādas nebalansa enerģijas cenu veidošanās metodes u.c. Pētījums ilga no 2015.gada augusta līdz 2016.gada aprīlim, un tas tikasagatavots ciešā sadarbībā ar visiem trijiem Baltijas PSO (AS “Elering”, AS “Augstsprieguma tīkls” un AS “Litgrid”).

Kā nākamo soli Baltijas PSO plāno apkopot sabiedriskās apspriešanas dokumentāciju par vienotu Baltijas balansēšanas modeli un nosūtīt to tirgus dalībniekiem viedokļa sniegšanai. Pēc sabiedriskajā apspriešanā sniegto viedokļu apkopošanas un izvērtēšanas, Baltijas PSO pieņems lēmumu par harmonizēto Baltijas balansēšanas modeli līdz 2016.gada beigām. Jaunie noteikumi stāsies spēkā no 2018.gada sākuma.

Saskaņā ar BEMIP (Baltic Energy Market Integration Plan), viens no svarīgākajiem soļiem Baltijas un Ziemeļvalstu elektroenerģijas tirgus integrācijā ir kopēja elektroenerģijas balansēšanas tirgus izveide ar harmonizētiem balansēšanas principiem un cenu aprēķina metodēm. Ir svarīgi, ka jaunie Baltijas balansēšanas tirgus noteikumi un principi atbilst ENTSO-E Balansēšanas Tīkla kodeksa nosacījumiem un vienlaikus ir saderīgi ar Ziemeļvalstīs izmantoto balansēšanas modeli. Baltijas – Ziemeļvalstu balansēšanas tirgu integrācija ir plānota 2020. gadā.

Ar pētījumu (angļu valodā) Baltic's balance management model study and harmonisation plan towards EU energy markets model (including Nordic-Baltic balancing cooperation) ir iespējams iepazīties šeit.