Oktobrī Latvijā par 6,8% zemāks elektroenerģijas patēriņš nekā pirms gada
Oktobrī kopējai saražotās elektroenerģijas apjoms Latvijā bija 220 014 MWh, kas ir par 9,4% vairāk nekā septembrī un par 21% mazāk nekā pirms gada, savukārt patērētas tika 572 414 MWh elektroenerģijas, kas ir par 7,7% vairāk nekā septembrī un par 6,8% mazāk nekā pirms gada, liecina Latvijas pārvades sistēmas operatora AS "Augstsprieguma tīkls" sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats. Patēriņa samazināšanās saistāma ar iepriekš novēroto elektroenerģijas cenu pieaugumu, mikroģenerācijā neuzskaitītās elektroenerģijas izlietojuma pieaugumu mājsaimniecībās, kā arī Latvijas un Eiropas amatpersonu aicinājumiem pārskatīt elektroenerģijas izmantošanu, brīdinot par enerģētisko krīzi un elektroenerģijas pietiekamības radītājiem Eiropā gaidāmajā ziemā.
Oktobrī Latvijas elektroenerģijas patēriņš ar vietējo ģenerāciju tika nosegts 38,4% apmērā, bet atlikušais nepieciešamais elektroenerģijas daudzums - 352 399 MWh tika importēts no kaimiņvalstīm. Tāpat oktobrī sasniegta vēsturiski augstākā vēja enerģijas izstrāde - vēja elektrostacijas saražotas 28 045 MWh elektroenerģijas jeb par 106% vairāk nekā septembrī un par 61% vairāk nekā pirms gada. Pieaugums saistāms ar Tārgales vēja elektrostacijas visu ģeneratoru darba sākšanu un labvēlīgākiem laika apstākļiem.
Būtiski ir samazinājusies koģenerācijā saražotās elektroenerģijas apjoms - lielajās stacijās tas samazinājies par 80,6%, bet stacijās ar jaudu līdz 10 MW - par 89,5%, savukārt samazinājums attiecībā pret 2021. gada oktobri ir 84% apmērā lielajās un par 99% mazajās stacijās.
Jau ziņots, ka, ka 2022. gada oktobrī vidējā elektroenerģijas cena Latvijas tirdzniecības apgabalā samazinājās līdz 189,28 EUR par megavatstundu (MWh), kas ir par 46,1% mazāk nekā septembrī, bet attiecībā pret 2021. gada oktobri cena ir par 77,9% augstāka. Pēc elektroenerģijas cenu rekordiem vasaras mēnešos, oktobrī turpinājās jau septembrī pieredzētais mēneša vidējās elektroenerģijas cenas kritums, vienlaikus samazinoties cenu atšķirībām Baltijas valstīs. Cenu samazināšanās gan Baltijā, gan arī Eiropā saistāma ar gāzes cenām, kas attiecībā pret maiju oktobrī ir gandrīz divas reizes zemākas.
Oktobrī pēc ilgāka pārtraukuma atsevišķās stundās elektroenerģijas cenas Baltijā samazinājās līdz rekordzemajam 8 centu par MWh līmenim, bet divos starpsavienotajos Baltijas tirdzbiecības apgabalos - Somijā un Zviedrijas 4. cenu apgabalā konstatēta negatīva cena - mīnus 0.99 EUR (tirgotāji šajā stundā piemaksāja patērētājiem pat elektroenerģijas izmantošanu). Šādas cenas ir raksturīgas periodiem, kad ir liela vēja elektrostaciju izstrāde un vienlaikus mazs patēriņš, parasti vētru laikā nakts stundās.
Jaunākais AST sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats un apskata arhīvs kopš 2015. gada ir pieejams AST interneta vietnē http://www.ast.lv/lv/electricity-market-review.