Jūnijā zemākais uzskaitītās elektroenerģijas patēriņš Latvijā kopš 2005. gada

Tirgus

Jūnijā Latvijā patērēta 491 GWh elektroenerģijas jeb par 5% mazāk nekā maijā un par 9% mazāk nekā 2022. gada jūnijā, un tas ir zemākais uzskaitītais elektroenerģijas patēriņš Latvijā mēnesī kopš 2005. gada jūnija, liecina Latvijas pārvades sistēmas operatora AS "Augstsprieguma tīkls" sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats.

Uzskaitītā patēriņa samazināšanās skaidrojama ar pieaugošo mikroģenerācijas un saules elektrostaciju skaitu, kā rezultātā vairāk saražotās elektroenerģijas tiek izlietots pašpatēriņa segšanai pirms tās nodošanas tīklā un uzskaites.

Jūnijā saražotas 196 gigavatstundas elektroenerģijas, kas ir par 43% mazāk nekā maijā un par 30% mazāk nekā pirms gada. Būtiski krītoties elektroenerģijas ražošanas apjomam Latvijā, jūnijā izdevies saražot tikai 40% no valstī patērētās elektroenerģijas, kas ir zemākais rādītājs kopš pagājušā gada oktobra, iztrūkstošais apjoms - 295 GWh - importētas no kaimiņvalstīm.

Lielākais ražošanas kritums ir vērojams hidroelektrostacijās - par 70%, salīdzinot ar maiju un par 61% attiecībā pret 2022. gada jūniju, samazinājums ir skaidrojams ar zemāku ūdens pieplūdi upēs pēc apjomīgajiem paliem un mazo nokrišņu daudzumu jūnijā. Savukārt dabasgāzes stacijās ražošanas apjoms ir audzis 172 reizes, ņemot vērā, ka maijā tās gandrīz nestrādāja, vēja elektroenerģijas ražošanā ir 35% kritums, savukārt saules elektrostaciju devums ir pieaudzis par 19% attiecībā pret maiju.

2023. gada jūnijā vidējā elektroenerģijas cena Latvijas tirdzniecības apgabalā palielinājās līdz 98,70 EUR par megavatstundu (EUR/MWh), kas ir par 27% augstāka nekā maijā, savukārt attiecībā pret 2022. gada jūniju cena ir par 55% zemāka.

Jūnijā vērojams vidējās elektroenerģijas cenu pieaugums visā Eiropā: augstākā vidējā elektroenerģijas cena – 118,17 EUR/MWh ir Polijā, savukārt zemākā ir Somijā – 43,37 EUR/MWh.

Baltijā augstākās cenas vērojamas Latvijā un Lietuvā - vidējā elektroenerģijas cena ir 98,70 EUR/MWh, savukārt Igaunijā tā ir zemāka – 92,08 EUR/MWh. Starpība Baltijas mērogā skaidrojama ar atsevišķās stundās nepietiekamo pārvaldes jaudu starp Latviju un Igauniju, kā arī Igaunijas iespēju importēt būtiski lētāku elektroenerģiju no Somijas.

AST sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats un apskata arhīvs kopš 2015. gada ir pieejams AST interneta vietnē https://www.ast.lv/lv/electricity-market-review.