Jūlijā Latvijā turpina samazināties elektroenerģijas ražošana; karstā laika dēļ pieaug patēriņš

Tirgus

Jūlijā Latvijā jau ceturto mēnesi turpināja samazināties elektroenerģijas ražošanas apjomi – samazinoties saražotā apjomam par 13% un pieaugot patēriņam par 8%, Latvijā izdevās saražot tikai 51% no valstī nepieciešamās elektroenerģijas. Samazinoties ūdens pieplūdumam, jūlijā būtiski samazinājās ražošana hidroelektrostacijās, ko aizstāja pieaugums fosilo avotu izstrādē, savukārt pieaugums patēriņā skaidrojams ar augsto gaisa temperatūru, kā rezultātā vairāk elektroenerģijas ir patērēts telpu dzesēšanai, liecina Latvijas elektroenerģijas pārvades sistēmas operatora AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats.

Latvijas elektroenerģijas patēriņš jūlijā bija 598 537 megavatstundas (MWh) un, salīdzinājumā ar jūniju un arī ar pagājušā gada jūliju, tas palielinājies par 8%, un šis pieaugums ir saistāms ar papildus izlietotu elektroenerģiju telpu dzesēšanai – kā redzams grafikā, dienās, kad gaisa temperatūra ir augstāka, jūlijā elektroenerģijas patēriņš pieaug. Kopumā gada laikā lielāks elektroenerģijas patēriņš mēnesī ir bijis tikai laika posmā no oktobra līdz martam, kad ikdienas patēriņš ir augstāks, jo elektroenerģija tiek izmantota apkurei un arī diennakts tumšo stundu skaits ir lielāks.

Kopumā jūlijā Latvijā saražotas 307 269 megavatstundas (MWh) elektroenerģijas, kas ir par 13,3% mazāk nekā jūnijā, bet salīdzinājumā ar 2020. gada jūliju, ir vērojams pieaugums par 17%. Tādējādi Latvijas patēriņš, izmantojot vietējo ģenerāciju, tika nodrošināts 51% apmērā, kas ir par 12,5 procentpunktiem mazāk nekā jūnijā. Vēl zemāks šis rādītājs bija tikai pagājušā gada jūlijā, kad saražoti tikai 47% no nepieciešamā.

Zemās ūdens pieplūdes dēļ jūlijā ievērojami – par 60% - ir kritusies Daugavas hidroelektrostaciju (HES) izstrāde attiecībā pret jūniju, bet pret pagājušo gadu vērojams 35% kritums. Savukārt lielajās koģenerācijas stacijās (TEC) vērojams 60% pieaugums attiecībā pret jūniju un 177% apmērā attiecībā pret pagājušā gada jūliju. 69% ražošanas kritums novērojams arī mazajās HES, bet mazajās koģenerācijas stacijās ražošanas apjomi samazinājušies par 24%, savukārt vēja elektrostaciju izstrāde jūlijā ir pieaugusi par 62% attiecībā pret jūniju. Pārējo elektroenerģijas ražošanas veidu apjomu izmaiņa būtisku ietekmi uz kopējo ražošanas bilanci jūlijā nav atstājusi.

Jaunākais AST sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats un tā arhīvs kopš 2015. gada ir pieejams AST interneta vietnē http://www.ast.lv/lv/electricity-market-review.