Jau otro mēnesi Latvijā saražots vairāk elektroenerģijas nekā patērēts, vidējā elektroenerģijas cena Latvijā februārī samazinājās par 36%

Tirgus

2024. gada februārī Latvijā jau otro mēnesi pēc kārtas saražots vairāk elektroenerģijas nekā patērēts - patēriņš ar vietējo ģenerāciju tika nosegts 126% apmērā. Tādējādi februārī Latvija kopumā uz kaimiņvalstīm eksportējusi 160 gigavatstundas elektroenerģijas, kas ir par 18% vairāk nekā janvārī, liecina Latvijas pārvades sistēmas operatora AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats.

Vienlaikus februārī vidējā elektroenerģijas cena Latvijas tirdzniecības apgabalā samazinājās līdz 74,78 EUR par megavatstundu (EUR/MWh), kas ir par 36% mazāk nekā janvārī un par 34% zemāka nekā februārī pirms gada. Tādējādi februārī ir sasniegts zemākais elektroenerģijas cenas līmenis kopš 2023. gada maija.

Februārī Latvijā kopējais saražotās elektroenerģijas apjoms attiecībā pret janvāri samazinājās par 7%, bet pieauga par 12% attiecībā pret 2023. gada februāri. Arī elektroenerģijas patēriņš Latvijā attiecībā pret janvāri samazinājās par 12%, bet pieauga par 4% attiecībā pret 2023. gada februāri.

Februārī puse no visa Latvijā saražotās elektroenerģijas apjoma ģenerēta hidroelektrostacijās, kuru kopējais devums pieauga par 13%, par 224% pieauga saules elektrostaciju ģenerācijas apjoms, bet pārējos ražošanas veidos ir vērojams kritums, no kuriem būtiskākais apjoma ziņā ir koģenerācijas stacijās - samazinājums par 23%.

Līdzīgi kā Latvijā, arī Baltijas valstīs kopumā februārī attiecībā pret janvāri saražotās elektroenerģijas apjoms samazinājās par 17%, patēriņam samazinoties par 15%, bet attiecībā pret 2023. gada februāri saražotās un patērētās elektroenerģijas apjoms ir audzis attiecīgi par 14% un 5%.

Elektroenerģijas cenas visās trīs Baltijas valstīs februārī samazinājās - Igaunijā par 40% jeb līdz 75,52 EUR/MWh, bet Lietuvā, tāpat kā Latvijā, par 36% jeb līdz 74,78 EUR/MWh, kas ir zemākā cena kopš 2023. gada maija. Februārī vērojams vidējās elektroenerģijas cenu samazinājums arī visos pārējos Baltijas valstu starpsavienotajos elektroenerģijas tirdzniecības apgabalos – Somijā par 51% jeb līdz 51,58 EUR/MWh, Zviedrijas 4. zonā par 34% jeb līdz 49,24 EUR/MWh, un Polijā par 19% jeb līdz 75,95 EUR/MWh.

Cenu samazinājumu galvenokārt veicināja siltāki laikapstākļi, kas sekmēja elektroenerģijas patēriņa samazinājumu, zemāka gāzes cena un palu laika iestāšanās Latvijas upēs, kas veicināja lielāku elektroenerģijas izstrādi hidroelektrostacijās.

Salīdzinot importētās elektroenerģijas apjomu uz Baltijas valstīm ar iepriekšējo mēnesi, tas kopumā ir samazinājies par 18%. Elektroenerģijas importa apjoms ir samazinājies no Polijas par 15,2%, no Somijas par 44,9% Somijas-Igaunijas starpvalstu šķērsgriezuma EstLink-2 atslēguma dēļ, savukārt importa apjoms palielinājies par 2% no Zviedrijas.

Jau ziņots, ka 26. janvārī bojājuma dēļ neplānoti tika atslēgts "EstLink 2" elektroenerģijas savienojums starp Somiju un Igauniju, kā rezultātā pārvades jauda starp Somiju un Igauniju ir samazināta par 650 MW, tādējādi kopējā pārvades jauda samazinājās līdz 350 MW, ko nodrošina "Estlink 1". Latvijas energosistēmas ģenerējošās jaudas ir pietiekamas, lai nosegtu Latvijas patēriņu, kā arī eksportētu elektroenerģiju uz Lietuvu un Igauniju. Papildus tam, atslēgums nav ietekmējis NordPool biržas elektroenerģijas cenas un tās turpina būt stabilas. Patlaban tiek prognozēts, ka starpsavienojuma remonts varētu ilgt līdz 2024. gada augusta beigām.

AST sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats un apskata arhīvs kopš 2015. gada ir pieejams AST interneta vietnē https://www.ast.lv/lv/electricity-market-review.