Iepirkumu par līnijas “Igaunijas – Latvijas trešais 330 kV starpsavienojums” būvniecību izsludinās gada beigās

Attīstība

lv_cef_cofinancing.pngAS “Augstsprieguma tīkls” ir intensificējis darbu pie projekta “Igaunijas – Latvijas trešais 330 kV starpsavienojums” un jau tuvāko mēnešu laikā sagatavos nepieciešamo dokumentāciju, lai varētu uzsākt iepirkuma procedūru šīs augstsprieguma elektropārvades līnijas projektēšanas un būvniecības darbiem. Šonedēļ Vides pārraudzības valsts birojs ir sniedzis atzinumu par izstrādāto ietekmes uz vidi novērtējumu, kurā tika pētīti iespējamie līnijas izvietojuma varianti.

Projekta ietvaros paredzēts izbūvēt 330 kV augstsprieguma elektropārvades līniju 180 kilometru garumā no Rīgas TEC-2 līdz Igaunijas robežai, savukārt Igaunijas pārvades sistēmas operators “Elering” to izbūvēs tālāk līdz apakšstacijai Kilingi-Nōmme Igaunijā. Kopējās projekta izmaksas tiek lēstas vairāk nekā 100 miljonu EUR apmērā, no kuriem 65% tiks segti no Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumentu (Connecting Europe Facility) līdzekļiem.

AS “Augstsprieguma tīkls” speciālisti kā lietderīgāko variantu augstsprieguma elektropārvades līnijas izvietojumam Latvijā uzskata jaunas līnijas būvi aptuveni 20 kilometru garumā no Igaunijas robežas līdz esošajam elektropārvades līnijas koridoram posmā Rūjiena-Aloja, tālāk to turpinot pa esošās līnijas koridoru gar Aloju, Limbažiem un Skulti līdz Saulkrastiem. Savukārt tālāk līdz TEC-2 līnija tiks izvietota blakus topošajam “Rail Baltica” dzelzceļam.

Plānotais Igaunijas – Latvijas trešais 330 kV starpsavienojums ir būtisks nākotnes infrastruktūras projekts visam Baltijas reģionam, kas nodrošinās Baltijas reģiona elektroapgādes drošumu, efektīvu elektroenerģijas tirgus darbību Baltijā un konkurētspēju kā Baltijas valstu iekšienē, tā arī starp Baltijas valstīm un Ziemeļvalstīm. Jaunais starpsavienojums arī mazinās tā sauktos sastrēgumus jeb nepietiekamās pārvades jaudas starp Igaunijas un Latvijas tīkliem, kas ir iemesls tam, ka patlaban nereti Latvijas patērētājiem nav pieejama lētāka elektroenerģija no Skandināvijas valstīm. Projekts ir realizējams līdz 2020.gadam un ir iekļauts Latvijas un Eiropas pārvades sistēmas attīstības plānā.

Plašāk par projektu iespējams lasīt šeit