AST un Elering pētīs ELWIND projekta iespējamās sauszemes pievienošanas vietas

Attīstība

Pārvaldes sistēmas operatori – Latvijas AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) un Igaunijas Elering projekta ELWIND ietvaros kopā ar konsultantiem Skepast&Puhkim OÜ līdz gada beigām veiks padziļinātu iespējamo sauszemes līniju koridoru izpēti uz plānotajām jūras vēja parku izbūves vietām, kas norādītas Latvijas un Igaunijas telpiskajos jūras plānojumos.

Veeja_parku_karte.PNG

Minētā izpēte paredz visu iespējamo sauszemes līniju koridoru izpēti no jūras telpiskajā plānojumā atzīmētajiem laukumiem jūrā, kuros varētu izvietot vēja parkus, līdz elektropārvades sistēmas pieslēguma punktiem Latvijā un Igaunijā, līdz ar to šī izpēte kalpos par pamatu arī citu potenciālo vēja parku pieslēgumu plānošanai, ne tikai ELWIND projekta plānošanai un īstenošanai.

Lai sekmētu ELWIND projekta realizāciju līdz 2030. gadam, AST un Elering, kā atbildīgie par elektropārvades tīkla attīstību un ekspluatāciju šī gada aprīlī parakstīja sadarbības līgumu (Cooperation Agreement for the ELWIND Pre-Study Phase) par turpmāku izpētu veikšanu, tajā skaitā detalizētāku trases variantu izpēti (Right-of-Way study). Pamatojoties uz iepirkuma rezultātiem, par izpētes veicēju tika izvelēts konsultants Skepast&Puhkim OÜ ar līguma cenu 67 800 EUR.

Izveidot kopīgus jūras vēja parku pieslēgumus elektropārvades tīklam paredz Latvijas un Igaunijas 2020. gada 18. septembrī parakstītais memorands par kopēju vēja parku izveidi Baltijas jūrā, ņemot vērā abu valstu Baltijas jūras telpisko plānojumu un identificētās iespējamās vietas atkrastes vēja parku attīstībai. Projekta darba grupa, ko veido Igaunijas Ekonomikas un komunikāciju ministrijas, Latvijas Ekonomikas ministrijas, abu valstu pārvades sistēmu operatoru, kā arī Latvijas investīciju un attīstības aģentūras pārstāvji, projektam ir piešķīrusi nosaukumu ELWIND.

AST un Elering ir atbildīgi par ELWIND projekta elektropārvades infrastruktūras jautājumiem, lai pieslēgtu vēja parkus pie elektropārvades tīkla sauszemē, un noslēgtais līgums paredz veikt kopīgas nepieciešamās izpētes. Ņemot vērā, ka ELWIND projektā ir iesaistītas divas valstis, projekts nākotnē var pretendēt uz reģionālas nozīmes statusu un saņemt Eiropas līdzfinansējumu no CEF RES (The Connecting Europe Facility of renewable energy) struktūrfondiem, kuru piešķiršanas nosacījumi būs zināmi pēc 2022. gada.