Aprīlī Latvija saglabā elektroenerģijas ražošanas līdera lomu Baltijā

Tirgus

Aprīlī Latvijā saražots par 41% vairāk elektroenerģijas nekā patērēts un, 229 gigavatstundas (GWh) eksportējot uz kaimiņvalstīm, Latvija saglabā elektroenerģijas ražošanas līdera lomu Baltijā. Kopumā aprīlī Latvijā saražotas 786 GWh elektroenerģijas, kas ir par 17% mazāk nekā martā, savukārt elektroenerģijas patēriņš samazinājās par 7% līdz 557 GWh, liecina Latvijas pārvades sistēmas operatora AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats.

Līdzīgi kā Latvijā, arī Baltijas valstīs kopumā aprīlī gan saražotās elektroenerģijas apjoms, gan patēriņš samazinājās, attiecīgi par 8% un 6%, bet attiecībā pret 2023. gada aprīli saražotās un patērētās elektroenerģijas apjoms ir audzis - attiecīgi par 14% un 5%.

Tā Lietuvā aprīlī saražotas 636 GWh elektroenerģijas, Igaunijā – 352 GWh, Latvijai ar 786 GWh saglabājot ražošanas tirgus līdera statusu, savukārt elektroenerģijas patēriņa ziņā līderis ir Lietuva ar 953 GWh, tai seko Igaunija ar 677 GWh, bet vismazāk aprīlī patērējusi Latvija - 557 GWh.

Latvijā lielākais ražošanas kritums ir vērojams dabasgāzes elektrostacijās - par 77%, turpretī salīdzinot ar 2023. gada aprīli, apjoms ir audzis par 188%. Savukārt saules elektrostaciju saražotais apjoms turpina pieaugt, aprīlī sasniedzot jaunu rekordu - 26 557 MWh.

Aprīlī 95,18% no Latvijā saražotās elektroenerģijas tika ģenerēti no atjaunīgajiem energoresursiem, kas ir lielākais fiksētais zaļās elektroenerģijas īpatsvars kopš 2023. gada maija.

Jau ziņots, ka aprīlī vidējā elektroenerģijas cena Latvijā samazinājās līdz 60,25 EUR par megavatstundu (EUR/MWh), kas ir zemākais līmenis kopš 2021. gada maija. Līdzīga tendence bija vērojama arī kaimiņvalstīs: Lietuvā cenu līmenis bija identisks Latvijai, bet Igaunijā mēneša vidējā cena bija nedaudz augstāka – 60,39 EUR/MWh.

Elektroenerģijas cenu kritumu sekmēja augsts saules, vēja un hidro elektrostaciju sniegums, kā arī siltāki laikapstākļi, kas veicināja elektroenerģijas patēriņa samazinājumu. Turklāt aprīļa pirmajā pusē Latvijas tirdzniecības apgabalā 25 stundas bija novērojamas negatīva cena lielas saules, vēja un hidro ģenerācijas prognozes dēļ. Līdzīga situācija novērojama Baltijā un Ziemeļvalstīs.

Baltijas valstu starpsavienotajos elektroenerģijas tirdzniecības apgabalos aprīlī bija vērojamas atšķirīgas tendences attiecībā pret vidējo elektroenerģijas cenu – Somijā un Zviedrijas 4. zonā cena samazinājās, attiecīgi par 18% jeb līdz 48,92 EUR/MWh un par 4% jeb līdz 53,79 EUR/MWh, savukārt Polijā cena pieauga par 7% jeb līdz 80,87 EUR/MWh.

AST sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats un apskata arhīvs kopš 2015. gada ir pieejams AST interneta vietnē https://www.ast.lv/lv/electricity-market-review.