Elektroenerģijas tirgus attīstības vēsture

Viens no Eiropas Savienības mērķiem ir brīvs preču un pakalpojumu tirgus, kas pakāpeniski tika ieviests arī enerģētikā, veidojot attīstītu un labi funkcionējošu vienotu elektroenerģijas tirgu. Dalība elektroenerģijas tirgū, efektīvi izmantojot Eiropas elektroenerģijas pārvades sistēmu caurlaides spējas, nodrošina tirgus dalībniekus ar uzticamu un uz tirgus principiem balstītu elektroenerģijas cenu.

Latvija Eiropas vienotajā elektroenerģijas tirgū iesaistījās 2013.gada 3.jūnijā, kad tika atvērts Latvijas tirdzniecības apgabals elektroenerģijas biržā, kuru organizē elektroenerģijas tirgus operators AS “Nord Pool”. Tādējādi Latvija uzsāka darbību sākotnēji nākamās dienas (Day-ahead), bet 2013. gada beigās - tekošās dienas (Intraday) elektroenerģijas tirgos. Latvijā, līdzīgi kā pārējās Baltijas valstīs, elektroenerģijas tirgus atvēršana notika saskaņā ar stratēģisko Baltijas valstu attīstības dokumentu “Baltic Energy Market Interconnection Plan” (BEMIP).

Elektroenerģijas tirgus pamatā ir sistēma, kas nodrošina, ka elektroenerģija no lētākas zonas apgabala plūst uz apgabaliem ar augstāku cenu, ievērojot starpvalstu savienojumu ierobežojumus.

Eiropas vienotā elektroenerģijas tirgus izveide, informācijas caurspīdīgums un skaidrs likumdošanas normu ietvars veicināja Latvijas elektroenerģijas tirgus attīstību, kas palielina apgādes drošumu, vadot esošo sistēmu, izbūvējot jaunus starpsavienojumus un nostiprinot esošos, veicinot jaunu, videi draudzīgāku un efektīvāku elektroenerģijas ģenerācijas vienību ieviešanu, un ilgtermiņa investīciju piesaisti enerģētikas nozarē.

Saskaņā ar Latvijas Republikas likumdošanu, elektroenerģijas tirgu Latvijā organizē Latvijas elektroenerģijas pārvades sistēmas operators AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) sadarbībā ar elektroenerģijas tirgus operatoru AS “Nord Pool” , kas ir viens no vairākiem Eiropas elektroenerģijas tirgus operatoriem .

Elektroenerģijas tirgus operators ir juridiska persona, kas organizē elektroenerģijas biržu, kurā tās dalībnieki pērk un pārdod elektroenerģiju, un nodrošina tekošās dienas (Intraday) un nākamās dienas( Day-Ahead) elektroenerģijas tirgu savienošanu ar citiem elektroenerģijas tirgiem tajās Eiropas Savienības dalībvalstīs, ar kuru elektroenerģijas sistēmām ir starpvalstu savienojums. Elektroenerģijas tirdzniecība ietver arī fizisku elektroenerģijas pārvadīšanu.

Visiem elektroenerģijas tirgus dalībniekiem, kas darbojas elektroenerģijas tirgū Latvijā, sava darbība jāorganizē saskaņā ar Latvijas Republikas normatīvajiem aktiem, no kā izriet, ka tirgus dalībnieki darījumus, ja tie pārsniedz tirdzniecības apgabala ietvarus un ietver fizisku elektroenerģijas pārvadīšanu pāri tirdzniecības apgabalam (Latvija) , veic tikai elektroenerģijas biržā. Savukārt viena tirdzniecības apgabala ietvaros darījumus, kas saistīti ar fizisku elektroenerģijas pārvadīšanu, tirgus dalībnieki var veikt gan elektroenerģijas biržā, gan savstarpēji vienojoties.

Detalizētāka informācija par notikumiem elektroenerģijas tirgus attīstībā Latvijā un Baltijā var iegūt sadaļā Baltijas elektroenerģijas tirgus attīstība