Septembrī palielinās tendence Latvijā ražot mazāk elektroenerģiju nekā patērēt

Tirgus

Septembrī palielinās tendence Latvijā saražot mazāk elektroenerģijas nekā patērēt - saražots 67,9 % no patērētā, vērojams 180 173 MWh iztrūkums, kas saistāms ar zemo ūdens daudzumu Daugavas HES. Vēl augustā Latvija spēja savu patēriņu nodrošināt par 76% ar 141 425 MWh iztrūkumu, savukārt 2017. gada septembrī – pat par 93%, liecina AS "Augstsprieguma tīkls" sagatavotais Latvijas elektroenerģijas apskats.

Kopumā septembrī Daugavas HES saražots par 85% mazāk nekā pirms gada, termoelektrostacijās saražotās elektroenerģijas apjoms palielinājās par 196%. Tādējādi Latvijas elektroenerģijas patēriņš septembrī bija  561 278 MWh un, salīdzinājumā ar augustu, tas samazinājās par 5%, bet, salīdzinājumā ar iepriekšējā gada septembri, samazinājās par 2%. Tā rezultātā vietējie Latvijas elektroenerģijas avoti saražoja 381 105 MWh, kas ir par 15% mazāk nekā augustā, bet salīdzinājumā ar 2017.gada septembri, samazinājums ir par 29%.  

Septembrī vidējā Nord Pool elektroenerģijas biržas cena Latvijas tirdzniecības apgabalā bija 58.99 eiro par megavatstundu (EUR/MWh) un, salīdzinājumā ar augustu, cena samazinājās par 0.1%, bet, salīdzinājumā ar pagājušā gada septembri, kad tā bija 37,79 37,69 eiro par megavatstundu, palielinājums ir par 57%. Viens no būtiskākajiem iemesliem saglabāties augstai cenai Latvijā un Lietuvā arī septembrī, kad cenas Skandināvijā un Igaunijā pēc sausās un karstās vasaras jau samazinājās, bija Lietuvas-Zviedrijas starpsavienojuma NordBalt nepieejamība remontu dēļ, kā arī zems ūdens pietece Daugavas HES. 

Ar ikmēneša Latvijas elektroenerģijas tirgus apskatu var iepazīties AST mājas lapā.