Baltijas izolētas darbības tests notiks nākamā gada jūnijā

Attīstība

Baltijas elektroenerģijas pārvades sistēmu operatori AS "Augstsprieguma tīkls" (Latvija), "Elering" (Igaunija) un "Litgrid" (Lietuva) vienojušies, ka Baltijas energosistēmu izolētas darbības tests varētu notikt nākamā gada 8. jūnijā, kā alternatīvais datums šobrīd noteikts 29. jūnijs.

"Ik gadu elektroenerģijas tirdzniecības apjoms ar trešajām valstīm – Krieviju un Baltkrieviju mazinās. Baltijai jābūt sinhronai ar to zonu, kurā pamatā notiek tirdzniecība. Šobrīd tā galvenokārt notiek ar Skandināvijas valstīm un Poliju, kamēr ar Krieviju un Baltkrieviju arvien rūk, pēdējā gada laikā tirdzniecība sarukusi pat nedaudz zem 10%. Izolētas darbības tests ir nākamais lielais solis, lai 2025. gadā būtu iespējams šo mērķi sasniegt", norāda AS "Augstsprieguma tīkls" valdes priekšsēdētājs Varis Boks.

Paredzams, ka izolētas darbības laikā notiks atvienošanās no Krievijas un Baltkrievijas energosistēmām, tādējādi elektroenerģijas pieprasījums Baltijā būs jānodrošina tikai ar vietējo ģenerāciju un līdzstrāvas starpsavienojumiem ar Zviedriju, Somiju un Poliju, arī elektroenerģijas balansēšana un frekfence Baltijas valstīm būs jānodrošina valstīm pašām.

Izolētas darbības tests ir solis uz plānoto elektrotīklu sinhronizāciju ar Eiropu, kas plānota 2025. gadā. Testa laikā Baltija atslēgsies no Krievijas un Baltkrievijas energosistēmām uz 12 stundām, lai pārbaudītu iekārtu un personāla spēju darboties bez atbalsta no minētajām valstīm.

Iepriekšējais izzolētas darbības tests tika veikts 2002. gada aprīlī, kad Baltijas valstu tīkli kopā ar Kaļiņingradu tika atdalīti no Krievijas un Baltkrievijas elektrotīkliem. Savukārt Igaunija savu tīklu ir atdalījusi no kaimiņvalstīm 2006. gada novembrī un 2009. gada aprīlī.

Saistītais saturs

2019. gadā paredzēts veikt vienu no svarīgākajiem priekšnosacījumiem ceļā uz Baltijas valstu elektroenerģijas sistēmu desinhrionizāciju no Krievijas un Baltkrievijas un sinhronizāciju ar Eiropas en…

Sperot nākamo soli ceļā uz plānoto elektrotīklu sinhronizāciju ar Eiropu, 2019.gada vasarā plānots veikt vienu no svarīgākajiem priekšnosacījumiem – testēt Baltijas valstu atslēgšanos no Krievijas…