Drukāt

Pirmo reizi pēdējo desmit gadu laikā Latvijā saražotās elektroenerģijas apjoms pārsniedzis patēriņu

06.11.2017.

Pirmo reizi pēdējo desmit gadu laikā 12 secīgos mēnešos (2016. gada oktobris – 2017. gada septembris) Latvijā saražots vairāk elektroenerģijas nekā patērēts, vietējai ģenerācijai sasniedzot 101% no patēriņa, liecina Latvijas elektroenerģijas pārvades sistēmas operatora AS “Augstsprieguma tīkls” apkopotie dati.

Vēsturiski pavasara plūdu laikā un atsevišķos mēnešos citos gadalaikos Latvijas energosistēmā veidojas pārpalikums, jeb elektroenerģija vairāk tiek eksportēta nekā importēta. Elektroenerģijas ražošanas pieaugumu septembrī ietekmējusi augstā izstrāde hidroelektrostacijās, kas skaidrojama ar sezonai netipiski augsto nokrišņu apjomu un līdz ar to ūdens līmeņa celšanos Daugavā. Salīdzinot datus ar šo pašu periodu pagājušajā gadā, vērojams ražošanas kāpums hidroelektrostacijās 310% apmērā.

Septembrī vietējā ģenerācija Latvijas patēriņu nosedza 93% apmērā, kas, salīdzinājumā ar iepriekšējā gada septembri, ir par 45% procentpunktiem vairāk. Vietējie Latvijas elektroenerģijas avoti saražoja 533 745 MWh, kas ir par 35% vairāk nekā augustā, bet salīdzinājumā ar šo pašu laika periodu pērn, palielinājums ir par 100%. Savukārt 12 secīgu mēnešu bilanci ietekmējis arī augstais elektroenerģijas ražošanas apjoms 2016. gada novembrī un decembrī, kad 2015. gada rādītāji tika pārsniegti attiecīgi par 42% un 37%.

Latvijas elektroenerģijas tirgus apskatu katru mēnesi gatavo Latvijas pārvades sistēmas operators AS “Augstsprieguma tīkls”. Apskatā bez jau pieminētajiem elektroenerģijas ražošanas un patēriņa apjomiem atrodams arī importa un eksporta apjoms, Baltijas valstu savienojumu noslodze, kā arī salīdzinātas Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, kā arī Somijas un Zviedrijas 4. tirdzniecības apgabala elektroenerģijas biržas cenas.

AS “Augstsprieguma tīkls” sagatavotais elektroenerģijas tirgus apskats ik mēnesi ir pieejams uzņēmuma mājas lapā internetā:
http://www.ast.lv/lat/elektroenergijas_tirgus/elektroenergijas_tirgus_apskati/