Drukāt

Enerģētikas drošības komisija un AST diskutē par enerģētikas drošumu ilgtermiņā

18.10.2017.

Valsts prezidenta izveidotā Enerģētikas drošības komisija tikās ar Latvijas elektroenerģijas pārvades sistēmas operatoru AS “Augstsprieguma tīkls” (AST), lai diskutētu par AST lomu kopējā elektroenerģijas tirgū, enerģētikas drošumu un pārvades sistēmas operatora neitralitāti un neatkarību, kā arī par ieguvumiem un riskiem no vienotās sinhronizācijas Eiropas tirgū, kas tiek prognozēta 2025.gadā.

“Sarunās īpašs akcents tika likts uz šobrīd tik aktuālo pārvades sistēmas operatora neitralitāti un neatkarību. Ņemot vērā esošo situāciju, kad AST pārvades tīkla aktīvi atrodas AS “Latvenergo” īpašumā, Latvijai vēl ir ceļš ejams, lai pilnībā varētu ieviest neitralitātes ideju, kā pārējās Baltijas valstīs,” tikšanās laikā pārrunāto atklāj AS “Augstsprieguma tīkls” valdes priekšsēdētājs Varis Boks.

Enerģētikas drošuma tēmas ir apskatītas nupat publicētajā ikgadējā PSO novērtējuma ziņojumā, kas liecina, ka turpmākajā desmitgadē sagaidāms ģenerējošo jaudu deficīts gan Latvijā, gan Baltijā kopumā, elektroenerģijas pieprasījuma segšanai pieaugoša loma būs starpsavienojumiem, pārvades tīkla pastiprināšanai un Baltijas energosistēmas ciešākai integrācijai Eiropas elektroenerģijas tirgū.

Enerģētikas drošības komisiju Valsts prezidents Raimonds Vējonis izveidoja 2016.gada 29. aprīlī un tās mērķis ir Valsts prezidenta uzdevumā analizēt ar enerģētisko drošību saistītos jautājumus, sagatavot ieteikumus to risināšanai un sniegt atbalstu Valsts prezidentam Latvijas Republikas Satversmē noteikto funkciju īstenošanā. Viens no komisijas locekļiem ir AST valdes priekšsēdētājs Varis Boks.